Kultúra

FOTO + VIDEO: Unikátny "kameň" na fasáde Bratislavského hradu odhaľuje svedectvo dávnych čias

Vzácne nálezy murovanej keltsko-rímskej architektúry, ktoré sa podarilo objaviť vďaka rekonštrukcii Bratislavského hradu, budú sprístupnené verejnosti.

Zdroj: Dnes24.sk

Fasádu Bratislavského hradu zdobí viacero kameňov. Jeden z nich je skutočne unikátny. Bežnému návštevníkovi sa na prvý pohľad nemusí zdať veľmi odlišný od iných, no keď trocha „zaostríte“ zrak a lepšie sa prizriete, zbadáte jeho výnimočnosť.

Pocta cisárovi

Na kameni zasadenom v stene je podľa niektorých odborných názorov vyobrazený cisár Domicián, ktorému dáva veniec bohyňa víťazstva Viktória.

„Odhaduje sa, že tento výnimočný reliéf vytesali rímski sochári v prvom storočí nášho letopočtu. Pri budovaní hradu sa zrejme našla staršia stavba, ktorej súčasťou bol aj spomínaný unikát. Jeho umeleckú hodnotu si vážili natoľko, že ho použili aj na fasáde,“ vysvetľuje špecialista na pamiatkové objekty Andrej Semanko.

Vzácne nálezy murovanej keltsko-rímskej architektúry, ktoré sa podarilo objaviť vďaka rekonštrukcii Bratislavského hradu, budú už onedlho sprístupnené verejnosti.

Svedkovia čias Rimanov

Odhaduje sa, že priestor areálu Bratislavského hradu bol osídlený už od 5. tisícročia pred Kristom. Odvtedy prešiel prirodzene mnohými prestavbami, najmä v stredoveku, kedy nevyhnutne došlo k znehodnoteniu dávnejších stavieb a historických vrstiev pod nimi.

Dôsledným archeologickým výskumom sa však aj napriek tomu darí odkrývať význam odhalených pozostatkov rímskych stavieb postavených na zákazku keltskej nobility niekedy v 1. storočí pred Kristom, ktorá sa usídlila práve na dnešnom hradnom kopci nad riekou Dunaj.

Výnimočná príležitosť

Návštevníci si budú môcť prvýkrát pozrieť reštaurované náleziská v rámci pripravovaného projektu Keltskej cesty počas víkendu 17. a 18. augusta. Opätovne budú tieto priestory sprístupnené aj počas dňa otvorených dverí v parlamente, ktorý bude 1. septembra.

Pozostatky stavieb sprístupnia v štyroch lokalitách Bratislavského hradu. Kancelária NR SR ich odovzdá Historickému múzeu Slovenského národného múzea (SNM), ktoré ich má pripraviť na finálnu prezentáciu verejnosti. Okrem dvoch letných termínov budú verejnosti prístupné opätovne až v roku 2020, keď by mal byť projekt Keltskej cesty vytvorený v plnom rozsahu.

sobota – nedeľa / Bratislavský hrad / podľa informácií SNM je už sobotňajší termín komentovaných prehliadok obsadený, v nedeľu bude prehliadka bez komentovania

Zdroj: NRSR

Bratislavský hrad - výnimočný kameň z doby Rimanov
7
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: Bratislava.dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie