Michaela Katonová Od Vás

Bratislavskí dôchodcovia čakajú na vybavenie SeniorPasov hodiny

Situácia v rámci dopravy sa pre bratislavských dôchodcov od nového roku mení. Dôchodcom nad 70 rokov už nebude stačiť občiansky preukaz, aby mohli jazdiť zadarmo. V rámci cestovania Bratislavskou integrovanou dopravou budú od nového roku potrebovať SeniorPas. Na jeho vybavenie čakajú aj dve hodiny.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavskí dôchodcovia čakajú na vybavenie SeniorPasov hodiny
Zdroj: TASR

„Cestujúci nad 70 rokov môžu cestovať bezplatne vo vozidlách MHD a v prímestskej autobusovej doprave do 31.12.2015. Počas výkonu kontroly sa budú preukazovať dokladom totožnosti,“ uvádza DPB na svojej oficiálnej stránke.

Hoci potrebné informácie dôchodcovia môžu nájsť na internete, len málo z nich internet má. „Nemám počítač, ani internet. Som tu a čakám už trištvrte hodinu,“ povedala nám 76-ročná Božena. Informácie si posúvajú dôchodcovia medzi sebou. Každý, kto si SeniorPas vybavil hovorí ostatným, čo ich čaká.

V predajniach DPB a Slovak Lines to mimoriadne vrelo na konci minulého týždňa. Dôchodcovia čakali v rade na Autobusovej stanici Mlynské Nivy v priemere viac ako dve hodiny. Niektorí to po čase vzdali a odišli. „Príde mi to nedôstojné takto tu čakať. Nemáme si ani kde sadnúť,“ sťažoval sa 72-ročný pán Peter.

Všetci cestujúci nad 70 rokov, ktorí majú záujem o využívanie bezplatnej dopravy, musia požiadať o vydanie bezkontaktnej čipovej karty. O tzv. SeniorPas môžu žiadať najneskôr do 31.decembra 2015. Pri revíznej kontrole sa tak od 1.januára 2016 preukážu buď zľavneným platným cestovným lístkom alebo BČK (bezkontaktnou čipovou kartou – SeniorPas-om).

Podľa mesta je hlavnou výhodou IDS BK možnosť využitia cestovných lístkov na železničnú, prímestskú autobusovú, ale aj mestskú hromadnú dopravu. Ďalšou výhodou je aj fakt, že 15-minútový cestovný lístok je prestupný. Zmeny v rámci dopravy však mnohých dôchodcov nad 70 rokov vôbec netešia. „Dúfam, že už sa nič meniť nebude. Doteraz som mal občiansky a všetko bolo v poriadku. Ani neviem na akú kartu to idem cestovať od nového roka,“ zhodnotil rozhorčený 80-ročný Ján.

Prečítajte si tiež: Čo všetko čaká Bratislavčanov v rámci III. etapy integrovaného dopravného systému?

Zavedenie III. etapy integrovanej dopravy prináša zmeny: Pozor, ako si označíte lístok v MHD

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie