Tomáš Stupavský Krimi

Bratislavskí colníci zaistili v septembri 22 kilogramov syntetických drog

Až 22 kilogramov syntetických drog s účinkami podobnými metafetamínu v hodnote takmer 70.000 eur zaistili colníci Colného úradu Bratislava za posledný mesiac. Pri svojej kontrolnej činnosti odhalili viacero zásielok tovaru, ktoré mali skončiť v rukách drogových dílerov.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavskí colníci zaistili v septembri 22 kilogramov syntetických drog
Zdroj: Policajný zbor SR

V septembri najskôr bratislavskí colníci zaistili 2,2 kg marihuany z tretích krajín na území Slovenska. Následne bol zistený dovoz rastliny s názvom kata jedlá (khat) v množstve 16 kilogramov. K tomu sa nedávno pridalo ďalších 22 kg tejto rastliny.

Na našom území je to pomerne neznáma rastlina, ktorá obsahuje účinnú látku zaradenú v zozname omamných a psychotropných látok. Všetky tieto tri prípady už riešia orgány činné v trestnom konaní.

Minulý mesiac však colníci zabránili aj dovozu tzv. „dizajnérskych drog“. Spoluprácou Colného úradu Bratislava, Kriminálneho úradu finančnej správy a Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru sa podarilo odhaliť dovoz piatich zásielok obsahujúcich vyše 22 kg rôznych látok patriacich medzi syntetické stimulačné drogy, ktoré sú vo viacerých štátoch zaradené v zoznamoch omamných a psychotropných látok, prípadne v zoznamoch rizikových látok.

Ide napr. o chemickú látku nazývanú 4-chlorometkatinón, tiež známu ako 4-CMC, alebo klefedron, prípadne 3-chlorometkatinón, 3-CMC, alebo metaklefedron, pri ktorých nie je známe žiadne legálne použitie a ide o látky s podobnou chemickou štruktúrou ako tie, ktoré sa už na zozname omamných a psychotropných látok nachádzajú.

Skutočná cena týchto látok pri ich nákupe v krajine odoslania sa pohybuje medzi 2800 až 3500 eur za kilogram látky, čo napríklad pri zadržaných 22 kg je cca 70.000 eur. Zo zaisteného množstva by sa dalo vyrobiť 80.000 až 220.000 jedno­tlivých dávok drogy.

Dovozcovia na zakrytie dovozu týchto látok používajú rôzne spôsoby. Pri týchto prípadoch išlo napr. o podstatné zníženie hodnoty tovaru a deklaráciu dovozu neškodných potravinových doplnkov, dokumentácie, či plastových výrobkov. Pašeráci sa pritom spoliehajú, že pri tisíckach zásielok denne, ktoré prechádzajú cez pobočky colných úradov, si colníci tento tovar nevšimnú.

Informovala hovorkyňa Colného úradu Bratislava Katarína Tehlárová.

Ilustračné foto.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM