Jakub Forgács Rôzne

Bratislavské Staré Mesto zaplnia bodky: Čo je za nevšedným projektom v historickom centre?

Nápad, aký sa len tak nevidí! Bratislavčania a aj návštevníci hlavného mesta sa už čoskoro budú môcť vydať po vybodkovanej trase. Vieme, kam ich zavedie!

Ilustračný obrázok k článku Bratislavské Staré Mesto zaplnia bodky: Čo je za nevšedným projektom v historickom centre?
Zdroj: TASR

O básnikovi Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi je známe, že si vždy potrpel na svoj zovňajšok. V jeho šatníku nikdy nechýbala elegantná mašľa, akú v 19. storočí nosievali muži namiesto kravaty. Hviezdoslavova najobľúbenejšia bola bodkovaná. Práve taká bude zdobiť jeho sochu v centre Bratislavy od polovice augusta do konca septembra. Po vybodkovanej trase, ktorá bude mať premiéru už v piatok, môžu domáci aj turisti spoznávať, na čo je Staré Mesto slovenskej metropoly pyšné a čo by potešilo aj Pavla Országha, ak by dnes do hlavného mesta zavítal.

Za najkrajšie diela zahlasujú QR kódmi

Od roku 1937, keď jeho sochu na námestí nesúcom jeho meno inštalovali, sa pozerá na historickú budovu Slovenského národného divadla, no nevie, kde sa podáva skvelá káva, odkiaľ je úžasný výhľad na Bratislavu, alebo kde by si svoj šatník bonvivána doplnil dnes. Navyše v každej prevádzke, ktorá sa do projektu Bodky zapojila, by sa mohol pokochať aj pohľadom na súčasné umenie.

„Zaangažovali sme aj študentov Vysokej školy výtvarných umení, ktorých práce budú zdobiť interiér jednotlivých podnikov v centre,“ hovorí Renata de la Sierra, zástupkyňa spoločnosti Marc O'Polo, kde celá idea vznikla. „Návštevníci Bratislavy, ktorí sa po trase Bodky vydajú, budú môcť prostredníctvom QR kódov za tú najkrajšiu aj hlasovať,“ doplnila.

Pritiahnutie ľudí do centra

Originálnu myšlienku podporilo aj Staré Mesto a vytvorilo podmienky na to, aby sa mohla zrealizovať. „Z Hviezdoslavovho námestia sme tento rok spravili Obývačku – pribudli na ňom knižnice, obrazovka, rôzne gauče, pingpongové stoly a mnoho ďalšieho. Naším cieľom bolo, aby nebolo len miestom, kadiaľ ľudia prechádzajú, ale kde sa radi zastavia, oddýchnu si a budú tráviť čas. Som rada, že jeho súčasťou sa stáva aj projekt Bodky, ktorý taktiež prispieva k tomu, aby sme pritiahli ľudí do centra mesta, aby spoznali jeho príjemné zákutia, podniky či obchody,“ uviedla pre médiá starostka Starého Mesta Táňa Rosová. „Tešíme sa, že súčasťou projektu je aj podpora mladých umelcov. Veď pre mnohých z nich sú práve takéto akcie prvým praktickým kontaktom s realitou,“ dodala.

Slávnostné otvorenie projektu Bodky sa uskutoční v piatok priamo v Obývačke pod holým nebom. „Napriek tomu, že celá akcia je nezisková, chceme z nej spraviť tradíciu,“ poznamenala Renata de la Sierra.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM