KAW Rôzne Správy

SVET O SLOVENSKU: Trdelník a pochúťka z Bratislavy zabodovali v prestížnom rebríčku!

Francúzi či Belgičania sú určite odborníci na vynikajúce pečivo, známy kulinársky web však ocenil aj naše dobroty.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Trdelník a pochúťka z Bratislavy zabodovali v prestížnom rebríčku!
Zdroj: TASR

Maškrtné jazýčky majú ľudia na celom svete. Niet krajiny, ktorá by nemala svoje obľúbené pečivo či koláč. Web TasteAtlas, ktorý sa venuje práve jedlám a gastronómii, zostavil zoznam, kde sa ocitli aj pochúťky zo Slovenska. A musíme uznať, že vybrali dobre.

Pochúťky z celého sveta

Ak by ste hádali, že na prvom mieste rebríčka je francúzsky croissant, ktorý poznajú na mnohých miestach planéty, nemýlite sa. Hneď za touto pochúťkou je americký donut, na päty mu šliape čínsky „mooncake“. V prvej desiatke nájdete aj tureckú baklavu či francúsku briošku.

Obľúbené jedlo našich českých susedov – moravské koláče – sa umiestnili tiež vysoko – na 34. mieste.

Bratislavské rožky

Slováci si už niekoľko generácií rozmaznávajú chuťové poháriky skvelými bratislavskými rožkami. A aj odborníci zo spomínaného kulinárskeho webu uznali, že táto tradičná pochúťka má niečo do seba – zaradili ju totiž na 172. miesto zoznamu, čo nie je vôbec zlé umiestnenie.

„Bratislavský rožok je tradičné slovenské pečivo, ktoré má stáročnú tradíciu. Dodáva sa v dvoch rôznych variantoch – v tvare mesiaca plnené makom alebo v tvare C, ktoré je plnené mletými vlašskými orechmi. Každý rožok je potrebné ručne vyvaľkať, mať rovnaké množstvo cesta a plnky a typický lesklý, zlatý mramorový vzor navrchu. Prvá oficiálna zmienka o Bratislavskom rožku je z roku 1785, kedy bol uvedený v cukrárni v Bratislave,“ napísal web o známej pochúťke.

Skalický trdelník

Spomínanú tradičnú pochúťku z čias starej Bratislavy predbehol v rebríčku Skalický trdelník, ktorý sa dostal na 136. miesto. Web uvádza, že toto netradične tvarované pečivo sa vyrába v severozápadnej časti Slovenskej republiky.

Podľa potravinových historikov bol v meste Skalica na hraniciach Slovenska a Česka v 18. storočí maďarský generál, ktorého spoločníkom bol sedmohradský kuchár. Práve ten mal recept na túto pochúťku,“ dodáva TasteAtlas a zároveň upozorňuje, že v Maďarsku existuje takmer identické, o niečo väčšie pečivo známe ako kürtőskalács, ktoré však na rozdiel od Skalického trdelníka nie je chránené zákonom EÚ.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR/Jakub Kotian
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM