Správy

Bratislavčania cestujú za očkovaním stovky kilometrov. Je to NEBEZPEČNÉ, kritizuje Vallo

Vallo kritizuje, že mnohí obyvatelia hlavného mesta musia za očkovaním cestovať desiatky až stovky kilometrov. Dôvodom je nedostatok vakcín.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavčania cestujú za očkovaním stovky kilometrov. Je to NEBEZPEČNÉ, kritizuje Vallo
7
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR by malo sprístupniť pre Bratislavu viac dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré sú momentálne distribuované do iných častí krajiny, kde o ne nie je taký záujem a zostávajú nevyužité. Žiadajú o to predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba i primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Tvrdia, že veľkokapacitné očkovacie centrum prevádzkované BSK, ktoré v nedeľu (18. 4.) zaočkovalo 3 460 ľudí, by bez problémov dokázalo za rovnaký čas zaočkovať 5-tisíc a viac obyvateľov.

Chýbajú vakcíny

„Zdá sa mi nedôstojné, zbytočne nákladné a trochu aj nebezpečné, aby Bratislavčania a Bratislavčanky za vakcínami cestovali po celom Slovensku, keď vakcíny môžu prísť k nám,“ napísal Vallo v statuse na Facebooku. Bratislavská samospráva tvrdí, že podľa dostupných dát majú obyvatelia Bratislavského kraja najväčší záujem zaočkovať sa.

Kritizuje, že mnohí obyvatelia hlavného mesta musia za očkovaním cestovať desiatky až stovky kilometrov. „Dochádza k situácii, kedy v našom regióne vakcíny chýbajú, kým inde je ich nadbytok. To, čo navrhujeme, je redistribuovať vakcíny tam, kde sú najviac potrebné,“ vyhlásil Droba.

„Držať dávky vakcín desiatky až stovky kilometrov od obyvateľov, ktorí sú dnes ochotní sa nimi zaočkovať, vytvára zbytočnú bariéru, odrádza ľudí od očkovania a v konečnom dôsledku aj spomaľuje očkovanie celého Slovenska,“ píše Vallo.

Predstavitelia bratislavskej samosprávy prosia preto vládu, aby čo najskôr navýšili počet dávok a typov vakcín dostupných v Bratislave, kde je o ne záujem a aj logistické kapacity. Zároveň apelujú na všetkých Bratislavčanov bez rozdielu veku, aby sa zaregistrovali do čakárne.

Koronavírus v Bratislavskom kraji

Rekord v očkovaní

Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) v nedeľu (18. 4.) padol denný rekord, keď sa poradilo zaočkovať 3 460 obyvateľov.

„Začínali sme s dennou kapacitou 1 800, v súčasnosti už atakujeme hranicu 3 500 ľudí denne. Ak budeme mať dostatok vakcín, vieme očkovať aj počas pracovných dní a vieme aj rozšíriť priestory, v ktorých očkovanie prebieha,“ poznamenal predseda BSK Juraj Droba.

Bratislavský kraj zároveň navrhol, aby štátny rezervačný systém zrušil vekové obmedzenie, ktoré je aktuálne 40 rokov. Prioritizácia by následne prebiehala podľa diagnóz a veku. Zvýšiť motiváciu a počet zaočkovaných ľudí by mohol aj výber viacerých druhov vakcín.

Ilustračné foto

Už niekoľko týždňov sledujem, ako sa mnohí Bratislavčania a Bratislavčanky chodia očkovať do iných miest na...

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Monday, April 19, 2021
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM