Správy

V Podunajských Biskupiciach osadili špeciálny kontajner na injekčné striekačky

Prvý špeciálny kontajner na injekčné striekačky v Podunajských Biskupiciach bol osadený po roku práce a byrokracie.

Ilustračný obrázok k článku V Podunajských Biskupiciach osadili špeciálny kontajner na injekčné striekačky
6
Galéria
Zdroj: Zoltán Pék

V mestskej časti Podunajské Biskupice osadili prvý špeciálny kontajner na injekčné striekačky po užívateľoch drog. Nezisková organizácia OZ Odyseus spolu s mestskou časťou tak chcú znížiť počet odhodených striekačiek na zemi.

Pohodené striekačky

Starosta Podunajských Biskupíc Zoltán Pék tvrdí, že predaj drog, ich užívanie na verejnosti a neporiadok sú len úlomky existujúcich ťažkostí, s ktorými sa tunajší obyvatelia roky stretávajú bez účinnej odozvy kompetentných. „Problém odstraňovania pohodených injekčných striekačiek, žiaľ, nie je v SR vôbec doriešený. Napríklad v susedných Čechách existuje linka mestskej polície, ktorej príslušníci prídu tento nebezpečný odpad zlikvidovať,“ priblížil starosta.

Inicioval preto stretnutie so zástupcami združenia OZ Odyseus, ktoré okrem iného zabezpečuje program výmeny a distribúcie injekčných striekačiek. Dohodli sa, že zintenzívnia terénne kontroly a zber použitých injekčných striekačiek na území Podunajských Biskupíc, najmä na detských ihriskách.

„OZ Odyseus nám poskytlo špeciálnu odpadovú nádobu na použité striekačky, ktorú naša mestská časť osadila ako vôbec prvá v Bratislave i na Slovensku za Psím parkom na Lotyšskej ulici medzi parkovacím domom a kotolňou,“ spresnil Pék.

Bezpečnosť na ihriskách

Ako tvrdí, podľa prieskumov zo zahraničia sa v okolí 250 metrov od takýchto košov znížil počet odhodených striekačiek o 98 percent. Samospráva zároveň hľadá spôsob, ako by mohli jej pracovníci čistiť a kontrolovať detské ihriská a ich okolie aj počas víkendov i sviatkov a zabezpečiť tak bezpečný priestor pre hru detí.

Organizácia OZ Odyseus na sociálnej sieti informovala, že prvý špeciálny kontajner na injekčné striekačky v Podunajských Biskupiciach bol osadený po roku práce a byrokracie. „Veríme, že v okolí tohto kontajneru docielime znížený počet pohodených injekčných striekačiek, tak ako je to aj vo svete. Projekt bol finančne podporený Radou vlády SR pre prevenciu kriminality,“ spresnila.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM