Nebojte sa! Plávanie v Dunaji otužilcom neškodí
V rámci Memoriálu Jozefa Makaia si v nedeľu v rieke zaplávalo 64 plavcov.
Plávanie v Dunaji organizuje občianske združenie Ľadové medvede. Jeho zakladateľom bol lekár Jozef Makai, zanietený zimný plavec a otužilec.
Memoriál s jeho menom dnes slúži aj ako propagácia benefitov otužovania.
Pomáha im aj adrenalín
„Je to najprestížnejšia záležitosť, pretože Dunaj je v januári najstudenší a vonku je zima. V rieke je tečúca voda, takže je to tak trošku ‚líznuté‘ aj dobrodružstvom a nebezpečenstvom,“ povedala Andrea Ostrihoňová podpredsedníčka OZ Ľadové medvede.
Voda v nedeľu mala 3,6 stupňa Celzia, vzduch viac ako 4 stupne. Plávanie v Dunaji je bez ohľadu na teplotu iná záležitosť ako v jazere.
„Je to ešte studenšie, pretože z vás tečúca voda strháva aj tie posledné zvyšky tepla, ktoré máte, ale po pár minútach, keď už stuhnete, nastúpi účinok adrenalínu, ktorý vám zaplaví organizmus a cítite sa veľmi dobre. Keď k tomu pridáte, že ste ešte súčasťou takého toku, ako je Dunaj, a plávate cez hlavné mesto, tak je to naozaj veľmi dobrý zážitok,“ vysvetlila.
Benefity sú väčšie
Ostrihoňová priblížila aj to, aké pocity otužilci pri plávaní zažívajú.
„Každý to pociťuje inak, ale čo máme spoločné, je, že nám odíde krv z končatín a uzatvára sa cievne zásobenie, takže to bolí. Na nohách máme topánky, pretože keď máte podchladené končatiny, tak necítite, že ste sa zranili. Na rukách však nenosíme rukavice a to je ten najnepríjemnejší pocit, keď vám stŕpnu, a ešte horšie je, keď rozmŕzajú,“ povedala. Benefity otužovania sú ale omnoho väčšie.
„Nie že by sme nechoreli, ale máme lepšiu zdravotnú kondíciu a choroby, ktoré sme mali, sa dostávajú na normál alebo sa zlepšujú,“ dodala.
Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.