Rôzne

Bratislava sa aj tento rok zapája do Európskeho týždňa mobility

Európsky týždeň mobility bude tento rok sprevádzať bohatší program aj moderné novinky. MHD cestujeme už tradične zadarmo, len na vodičský preukaz.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava sa aj tento rok zapája do Európskeho týždňa mobility
4
Galéria
Zdroj: TASR

Hlavné mesto SR Bratislava sa aj tento rok od 16. do 22. septembra zapojí do Európskeho týždňa mobility (ETM). V rámci podpory využívania alternatívnych spôsobov dopravy v meste, hlavné mesto ponúka počas dní mobility možnosť cestovať v MHD bezplatne na platný vodičský preukaz vydaný v Európskej únii.

Zároveň sú pripravené aj ďalšie aktivity, medzi nimi kurz Mestskej polície pre deti, Deň otvorených dverí Dopravného podniku Bratislava či možnosť využitia projektu up City! na Námestí SNP. Bratislava24.sk informoval Marek Papajčík z Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

Moderné mesto

„Bratislava je moderné mesto, ktoré sa snaží podporovať projekty zamerané na využívanie alternatívnej dopravy v meste. Práve preto budujeme cyklotrasy, opravujeme chodníky, budujeme bezbariérové priechody, modernizujeme električkové radiály, pripravujeme bikesharing a podporujeme projekty alternatívnej a čistej dopravy,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

V rámci podpory využívania alternatívnych spôsobov dopravy v meste sa vodiči osobných motorových vozidiel počas týchto dní môžu bezplatne prepravovať vo vozidlách MHD. Stačí sa preukázať platným vodičským preukazom vydaným v ktoromkoľvek štáte Európskej únie. Bezplatná preprava bude platná len na denných linkách MHD vo vozidlách Dopravného podniku Bratislava, v rámci mesta Bratislava. Na linkách 801, 901, 37 a na nočných linkách bude platiť štandardná tarifa IDS BK.

Dodatočné preukazovanie nebude uznané. Nárok na bezplatnú prepravu počas ETM nie je zadefinovaný v Prepravnom poriadku IDS BK, preto cestujúcemu nevznikne nárok na vrátenie cestovného za nevyužitý alebo čiastočne využitý predplatný cestovný lístok.

up! City

Tento rok sa bude kampaň zameriavať na tému ČISTÁ, ZDIEĽANÁ A INTELIGENTNÁ MOBILITA. Hlavné mesto v tej súvislosti dáva do pozornosti unikátny mestský projekt up! City na Námestí SNP pred Starou tržnicou v Bratislave. Stoja za ním spoločnosť Volkswagen Slovakia (VW SK) a Aliancia Stará Tržnica (AST) spolu s partnermi Mesto Bratislava, ZSE a cyklokuriér Švihaj šuhaj.

Ako uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal: „Projekt carsharingu pri Starej tržnici je ukážkou toho, akým smerom by sa mohlo mesto uberať v 21. storočí. Tieto elektronické smart systémy predstavujú jednu z možností vnútromestskej dopravy. Tá predstavuje veľkú výzvu pre Bratislavu, ktorú musí mesto riešiť. Verím, že sa tento pilotný projekt stane inšpiráciou pre ďalšie podobné nápady v oblasti dopravy.“

Ponuka alternatívnych prostriedkov dopravy po meste zahŕňa okrem klasických mestských bicyklov aj cargo bicykle, elektrické bicykle či dokonca elektrokolobežku.

Počas prvých dvoch mesiacov pilotnej fázy projektu up! city využilo nové udržateľné formy mobility takmer 600 návštevníkov. Na elektrických vozidlách Volkswagen e-up! najazdili spolu viac ako 32-tisíc kilometrov po Bratislave a blízkom okolí. Denne boli v terénne priemerne 4 autá a 7 bicyklov.

Dopravný kurz

Do ETM sa už tradične zapojí aj Mestská polícia, ktorá deťom materských škôl pripravila dopravný kurz pre deti na dopravnom ihrisku.

16. 9. Park Andreja Hlinku Ružinov – podujatie „Krúžkovanie Ružinova“ – v spoluprácu s MČ Ružinov dopravná výchova v čase 10:00 hod. až 14:00 hod.

20. 9. MŠ Strečnianska ul.

21. 9. MŠ Bazovského ul.

22. 9. MŠ Lietavská ul.

Ďalší zo série kurzov o dopravnej bezpečnosti pre deti v nadväznosti na ETM bude mestská polícia organizovať ešte v stredu 27. 9. na parkovisku pred OC Tesco na Panónskej ul. od 10:00 do 13:30 hod. detské dopravné ihrisko pre petržalských školákov. V čase 14:00 – 15:00 hod. sa budú konať názorné ukážky tzv. nárazových testov (crash testy) pre verejnosť. Súčasťou bude prezentácia ekologických motorových vozidiel využívaných v tomto roku vo výkone služby – dvoch elektromobilov, jedného vozidla na palivo CNG, elektrických kolobežiek, elektrobicykla (ebajk), služobných bicyklov.

Cyklojazda po Bratislave

Na záver ETM v piatok 22. septembra sa tiež pod dohľadom mestskej polície uskutoční obľúbená Cyklojazda po Bratislave, ktorú organizuje Cyklokoalícia.

Európsky týždeň mobility (ETM) sa koná každý rok v termíne od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility, aby vyzvali svojich obyvateľov využívať pre prepravu multimodálnu dopravu (peši, bicyklom či hromadnou dopravou) – jednoducho alternatívu voči osobným motorovým vozidlám. Už tradične sa do kampane zapája aj Hlavné mesto SR Bratislava.

Po skončení Európskeho týždňa mobility si Dopravný podnik Bratislava pre svojich priaznivcov v sobotu 23. septembra pripravil Deň otvorených dverí na Tyršovom nábreží. O podrobnom programe bude informovať DPB.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM