Samospráva

Kedy dokončia dlhoočakávanú protihlukovú stenu?

Projekt mobilnej steny má byť dočasným riešením pred rozšírením úseku D2 na šesťpruh.

Ilustračný obrázok k článku Kedy dokončia dlhoočakávanú protihlukovú stenu?
Zdroj: TASR

Národná diaľničná spoločnosť bude pokračovať v príprave mobilnej protihlukovej steny na diaľnici D2 v blízkosti mestskej časti Lamač. Termíny začiatku výstavby však posunú.

Hovorkyňa NDS Michaela Michalová to uviedla v súvislosti s rozhodnutím ministra životného prostredia o zamietnutí rozkladu voči záverečnému stanovisku envirorezortu, ktorým pri splnení konkrétnych podmienok vydáva súhlas s výstavbou protihlukovej bariéry.

Posun výstavby

Predĺženie povoľovacieho procesu bude mať vplyv aj na predpokladaný začiatok výstavby. V projektovom zámere bol termín začiatku stanovený na začiatok roka 2022.

„Námietky vznesené v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ako aj podané rozklady, samozrejme, vplývajú na posun predpokladaného termínu začatia výstavby, preto budú termíny aktualizované,“ dodala Michalová.

Na výstavbu v súčasnosti ešte nie sú alokované prostriedky. „Predpokladáme, že finančné krytie bude zabezpečené zo štátneho rozpočtu,“ dodala Michalová.

Dočasné riešenie

Projekt mobilnej protihlukovej steny má byť dočasným riešením pred rozšírením úseku D2 na šesťpruh, s ktorým sa počíta v roku roku 2034.

Protihluková stena má byť umiestnená na betónových zvodidlách na oboch stranách diaľnice i v strednom deliacom páse. Umiestnená má byť v dĺžke 2,75 kilometra na úseku približne od tunela Sitina po križovatku Diamant (ktorou sa z diaľnice schádza k Borom, do Lamača či do Záhorskej Bystrice).

Protihluková stena má znížiť hluk z diaľnice, ktorý priamo obťažuje obyvateľov Lamača. V roku 2010 za jej vybudovanie vznikla petícia, v roku 2016 sa začali prípravy na jej realizáciu, predpokladaný termín výstavby sa ale viackrát posúval

Po odsúhlasení záverečného stanoviska v procese EIA, ktoré vydal príslušný odbor envirorezortu, podali dve občianske združenia a jedna fyzická osoba rozklad. Namietajú voči forme realizácie protihlukovej steny, jej efektívnosti i dosahu na životné prostredie.

Zdroj: EIA

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM