Správy

Nové Mesto spustí pilotnú parkovaciu zónu v lokalite Tehelné pole

Počas dňa bude možné parkovať bez obmedzení, v čase od 18:00 do 8:00 hod. nasledujúceho dňa budú môcť parkovať v zóne len držitelia parkovacích kariet.

Ilustračný obrázok k článku Nové Mesto spustí pilotnú parkovaciu zónu v lokalite Tehelné pole
11
Galéria
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Nové Mesto by malo v budúcom roku spustiť pilotnú zónu rezidentského parkovania v okolí Tehelného poľa. Mestská časť je k tomu o krok bližšie po tom, ako miestne zastupiteľstvo tento týždeň schválilo všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o dočasnom parkovaní motorových vozidiel.

Rezidentské parkovanie

Platiť má začať 1. mája 2020. Ide o základný dokument, ktorý určuje základné pravidlá pre rezidenčné parkovanie zvýhodňujúce miestnych obyvateľov.

„To znamená, že dokážeme na úrovni Nového Mesta pohnúť všetky procesy tak, aby sa na jar budúceho roka parkovacia politika rozbehla. Aby sme reálne zaviedli prvú parkovaciu zónu,“ skonštatoval v tejto súvislosti na sociálnej sieti novomestský starosta Rudolf Kusý s tým, že sa upravuje a aktualizuje pôvodný projekt, ktorý následne schváli dopravná komisia v meste.

Na jar bude mestská časť pokračovať v značení parkovacích miest a osádzaní dopravných značiek.

Parkovacie karty

V praxi by mal systém fungovať tak, že počas dňa bude možné v zóne parkovať bez obmedzení, avšak v čase od 18:00 do 8:00 hod. nasledujúceho dňa budú mať oprávnenie zaparkovať v zóne len držitelia rezidentských, návštevníckych, bonusových a abonentských parkovacích kariet.

Kto bude mať nárok na ktorú z uvedených parkovacích kariet, vysvetľuje samospráva na svojej webovej stránke, kde sú uvedené aj ceny týchto kariet. Pre elektrické vozidlá, s výnimkou hybridných elektrických vozidiel, bude poskytnutá 50-percentná zľava z príslušnej výšky úhrady.

Aplikácia

Mestská časť zároveň upozorňuje na to, že spustením rezidenčného parkovania prestanú platiť staré vyhradené parkovacie miesta a nebudú vydávané nové. Občania so ZŤP budú však môcť parkovať za rovnakých podmienok naďalej. Parkovanie bude možné len na vyhradených parkovacích miestach, nie na chodníkoch.

Poplatok za parkovanie bude možné uhradiť prostredníctvom mobilnej aplikácie, SMS alebo v parkomate. Oprávnenie na riešenie priestupkov bude mať mestská a štátna polícia.

Mestská časť, ktorá pripravuje ďalšie parkovacie zóny, zverejnila na svojej stránke aj odpovede na najčastejšie otázky obyvateľov v súvislosti s parkovaním.

Parkovanie v Bratislave
11
Galéria
Zdroj: TASR

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM