Rôzne

Nemáme žiadne záväzky voči mestu, tvrdí developer

Developer J&T Real Estate deklaruje, že nemá žiadne záväzky voči hlavnému mestu.

Ilustračný obrázok k článku Nemáme žiadne záväzky voči mestu, tvrdí developer
Zdroj: TASR

Uhradenie plnej kúpnej ceny za akcie spoločnosti Obchodné spoločenské centrum si podľa developera obe zmluvné strany písomne potvrdili 16. júla 2001. Spoločnosť J&T Real Estate to uviedla v reakcii na utorkovú (4. 2.) tlačovú konferenciu primátora Bratislavy.

Na nej Matúš Vallo informoval o kontrole Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorá odhalila vážne pochybenia v účtovníctve mesta pri evidencii a vymáhaní pohľadávok.

Záväzky si plnia

J&T Real Estate tvrdí, že je jedným z kľúčových hráčov na bratislavskom realitnom trhu a nikdy by si nedovolila nesplniť akýkoľvek záväzok, a to nielen voči mestu Bratislave, ale aj voči ktorémukoľvek zo svojich partnerov.

„Nie je úlohou J&T Real Estate skúmať, ktoré vedenie Bratislavy a kedy spravilo chybu. Pre budúcnosť by sme radi jasne deklarovali, že v prípade akýchkoľvek pochybností s plnením záväzkov J&T Real Estate sme kedykoľvek pripravení odkonzultovať akékoľvek skutočnosti vopred a uviesť veci na správnu mieru ešte pred medializáciou skreslených informácií,“ vyhlásil výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán.

Pohľadávky bez dlžníka

Primátor Vallo v utorok informoval, že kontrola účtovných závierok hlavného mesta zo strany NKÚ odhalila vážne pochybenia v účtovníctve, najmä pokiaľ ide o evidenciu a vymáhanie pohľadávok. Kontrolovaným obdobím boli roky 2016 až 2018. Kontrolóri napríklad poukázali na pohľadávky v objeme vyše 50 miliónov eur, pri ktorých nie je známy dlžník.

Vallo zároveň uviedol, že najvyšší podiel na celkovej výške odpísaných pohľadávok v roku 2018 tvoril odpis pohľadávky vedenej voči spoločnosti J&T Real Estate za predaj mestského majetku na mieste súčasného River Parku vo výške asi zhruba milión eur.

„Mesto nevedelo preukázať doklady o zaúčtovaní pohľadávky, ale ani o vymáhaní pohľadávky, prípadne uplatnení si svojich majetkových práv pred príslušnými orgánmi. Pohľadávka bola odpísaná z účtovníctva v plnej výške v apríli 2018 bez predchádzajúceho schválenia mestským zastupiteľstvom a prerokovania v škodovej komisii,“ povedal primátor.

Kontrola NKÚ podľa neho konštatovala, že tým, že mesto pohľadávku voči J&T Real Estate nevymáhalo, konalo v rozpore so zákonom o majetku obcí a zároveň nedodržalo štatút hlavného mesta a nepostupovalo v súlade so zákonom o účtovníctve. „Pretože za celé obdobie si neoverilo, či stav pohľadávky v účtovníctve zodpovedá skutočnosti,“ poznamenal Vallo.

Bývalý primátor sa bráni

Ivo Nesrovnal, ktorý bol primátor v rokoch 2014 – 2018, vyjadrenia o pohľadávkach mesta bez dlžníkov považuje za hlúposť a prejav nekompetentnosti.

Argumentuje, že ide pravdepodobne o takzvané duplicitné a fiktívne pohľadávky, vzniknuté pred rokom 2009 ich chybným preklopením (a tým pádom zdvojením) do nového informačného systému. Deklaruje, že počas jeho mandátu došlo k historicky prvej kompletnej inventarizácii pohľadávok a majetku a ich zapojeniu do rozpočtu mesta.

„Na základe tejto inventarizácie sa identifikovali chybné účtovné závery z minulosti, o ktoré teraz ide,“ podotkol bývalý šéf bratislavskej samosprávy. Tieto skutočnosti boli podľa Nesrovnala uvedené v každej závierke a boli aj súčasťou odovzdania agendy novému vedeniu mesta.

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM