Samospráva

Bratislava opäť podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou

Mesto Bratislava aj tento rok podporí formou finančného príspevku malé projekty udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava opäť podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou
31
Galéria

Cieľom je zlepšiť mikroklímu mestského prostredia a zmenšiť negatívne vplyvy zmeny klímy na území Bratislavy. Záujemcovia sa môžu uchádzať o finančnú podporu do 1000 eur. Magistrát o tom informuje na webovej stránke a sociálnej sieti.

Prší veľa a naraz

Manažment zrážkových vôd je podľa splnomocnenca bratislavského primátora pre zeleň a životné prostredie Andreja Kovarika veľmi dôležitou súčasťou adaptácie mesta na klimatickú zmenu. Zrážkové vody sú podľa neho pomerne veľkým problémom pre mesto, ak naprší veľa a naraz.

„Sú však možnosti, ktoré vedia využiť priamo ľudia na zmiernenie jedných z prejavov klimatickej zmeny. Na svojich pozemkoch vedia ľudia zachytiť zrážkovú vodu napríklad zo striech svojich domov a túto potom využiť ako úžitkovú vodu na splachovanie toaliet či na polievanie záhrady,“ spresnil vo videu na sociálnej sieti.

Hlavné mesto poskytne dotačný príspevok do výšky 50 percent z preinvestovaných nákladov, maximálne však do 1000 eur na jedného žiadateľa. Financie musia byť využité na manažment zrážkových vôd.

„Je dôležité, aby každý prispel svojimi možnosťami k zachytávaniu zrážkovej vody, ktorá následne nemusí spôsobiť také veľké škody v rámci mesta, ako je napríklad zatápanie ulíc,“ povedal Kovarik.

Premyslený systém

Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad priblížila, že Bratislava sa v roku 2014 pripojila k európskym mestám, ktoré majú vlastnú stratégiu adaptácie mesta na zmenu klímy.

Na základe tohto dokumentu bol vypracovaný akčný plán. Mesto dostalo aj podporu z takzvaných nórskych fondov na projekt Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy, ktorý trval od 2014 do 2017 a realizovali sa opatrenia na zadržiavanie zrážkovej vody v území, zakladali sa vegetačné strechy, rekonštruovali rybníky, stromové aleje a sadili stromy na námestiach.

„Grantová schéma je udržateľnosťou tohto projektu a umožňuje podporiť malé projekty na zadržiavanie zrážkovej vody,“ povedala Konrad.

Systémy na zachytávanie zrážkovej vody poslúžia podľa mesta obyvateľom aj na zavlažovanie, umývanie či dopúšťanie zrážkovej vody do systému ústredného vykurovania. Viac informácií nájdu záujemcovia na webe hlavného mesta.

Ilustračné foto, bratislava.dnes24­.sk

Dážď zaplavuje Bratislavu
31
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie