Rôzne

Turistické autobusy už na nábreží nemajú zavadzať

Magistrát a Staré Mesto pracujú na príprave koncepcie pre parkovanie turistických autobusov.

Ilustračný obrázok k článku Turistické autobusy už na nábreží nemajú zavadzať
6
Galéria

Najčastejším problémom s turistickou dopravou v meste sú miesta na vyloženie turistov či možnosti na odstavenie autobusov. Najvypuklejšie sa prejavujú na nábreží Dunaja alebo pred Bratislavským hradom.

Prvé kroky

Magistrát problematiku komunikuje aj so Starým Mestom, ktoré od tohto roka zvýšilo daň za užívanie verejného priestranstva.

„Robíme úpravy v oblasti organizácie turistickej dopravy na území hlavného mesta, kde sa snažíme jasne definovať plochy určené pre parkovanie takýchto vozidiel, ako aj plochy, ktoré môžu tieto vozidlá využívať na krátkodobé státia,“ uviedol hovorca mesta Peter Bubla.

Magistrát už pristúpil k vytvoreniu deviatich vyhradených parkovacích miest pre turistické autobusy na parkovisku v Mlynskej doline a krátkodobého menšieho parkoviska pri obratisku trolejbusov na Lovinského ulici.

„Cieľom je zabezpečenie toho, že plochy určené v meste budú primárne určené len na nevyhnutný čas potrebný na nástup a výstup cestujúcich a nie na parkovanie vozidiel,“ poznamenal Bubla.

Komisia pre turistickú dopravu

Ďalším opatrením je zjednosmernenie ulíc Mudroňova a Palisády pre turistické autobusy v trase Patrónka – hrad – centrum mesta, ktoré zabráni otáčaniu sa autobusov pri hrade. Riešenia vzišli z rokovania obnovenej komisie pre turistickú dopravu, ktorej členmi sú tour-operátori, organizácia cestovného ruchu Bratislava Tourist Board, polícia i mestská časť.

„Tieto úpravy považujeme za nevyhnutný prvý krok, budeme ďalej pracovať na ďalších zlepšeniach a úpravách organizácie turistickej dopravy na území hlavného mesta,“ doplnil Bubla.

K istým opatreniam pristúpilo aj Staré Mesto. Jeho poslanci v decembri schválili zvýšenie miestnej dane za užívanie verejného priestranstva.

„Do konca roku 2019 bola jej výška 0,10 eura za štvorcový meter na deň, od roku 2020 je to jedno euro,“ priblížil staromestský hovorca Matej Števove.

Riešia aj vláčiky

V rámci všeobecne záväzného nariadenia (VZN) rozhodla samospráva aj o zvýšení niektorých ďalších poplatkov. V súvislosti s turistickou dopravou sa mestská časť venuje aj turistickým vláčikom premávajúcim v centre mesta. Tie niekedy spôsobujú komplikácie a v niektorých uliciach „zavadzajú“.

„V súčasnosti sa problémom intenzívne zaoberáme a riešime to so spoločnosťou, ktorá prevádzkuje vláčiky jazdiace v historickom centre,“ podotkol Števove.

Turisti v Starom Meste
6
Galéria

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie