Samospráva

Bratislava bude v roku 2017 budovať ďalšie cyklotrasy aj parkoviská

Bratislava má rozpočet na budúci rok, schválili ho mestskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava bude v roku 2017 budovať ďalšie cyklotrasy aj parkoviská
6
Galéria

Viac peňazí v meste pôjde do verejnej infraštruktúry, sociálnej oblasti, vzdelávania a voľného času, ale aj mobility a verejnej dopravy. Bratislava bude v roku 2017 hospodáriť s rozpočtom približne 340-miliónov eur.

Najviac peňazí sa vrazí do ciest

Návrh rozpočtu na rok 2017 nadväzuje na rozvojový rozpočet z roku 2016, vo všetkých programoch podporuje ďalší rozvoj Bratislavy a pokračuje vo zvyšovaní a zabezpečení kvalitnejších verejných služieb.

„Som rád, že bol dnes rozpočet na rok 2017 schválený a môžeme naplno pokračovať v rozbehnutých projektoch, ktoré postupne menia Bratislavu k lepšiemu. Medzi ne nepochybne patria opravy ciest, nové cyklotrasy, chodníky, nové parky, viac stromov, viac peňazí do školstva, sociálnych služieb, kultúry a športu a ďalšie,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Jednou z oblastí, ktorá počíta s najväčším navýšením oproti návrhu rozpočtu v roku 2016 je verejná infraštruktúra. Ide najmä o výdavky spojené s vytváraním predpokladov pre územný rozvoj mesta, kvalitu a rozvoj cestnej a pešej infraštruktúry, cyklotrás a parkovísk, rozvoj nosného dopravného systému a infraštruktúry verejných priestranstiev a zelene.

Pribúdať budú cyklotrasy aj zeleň

V pláne je realizácia nových cyklotrás Starohájska, Alstrova – Pekná Cesta, Rožňavská – úsek Tomášikova a príprava nových projektových dokumentácií a výstavba nových parkovísk Pri Kríži či Röntgenová. V oblasti infraštruktúry verejných priestranstiev a zelene dosiahnu výdavky významný nárast a navrhuje sa realizácia nových parkov v Karlovej Vsi, Pri Kríži, Svoradova a Pod záhradami. Zároveň sa bude pokračovať v revitalizácii a starostlivosti o zeleň a v podpore novej výsadby.

Rozpočet hlavného mesta na rok 2017 má historicky najvyššie výdavky v oblasti školstva, vzdelávania a voľného času a v sociálnej oblasti. Ide najmä o podporu základných umeleckých škôl, podporu centier voľného času, vzdelávania a takisto aj podporu sociálnych služieb.

Električková trať do Petržalky

Mesto v rozpočte vyčlenilo aj prostriedky na spoluúčasť pri projektoch financovaných Európskou úniou. Ide predovšetkým o projekty z oblasti dopravy a dopravnej infraštruktúry. V roku 2017 sa bude pripravovať pokračovanie električkovej trate do Petržalky až po Janíkov dvor. Bude sa pripravovať a realizovať aj modernizácia električkových radiál Karlovesko – Dúbravská radiála, Vajnorská radiála a Ružinovská radiála a ďalšie projekty.

V rozpočte na rok 2017 sa plánuje realizovať výstavba náhradných nájomných bytov, nakoľko hlavné mesto je zo zákona 260/2011 povinné zabezpečiť do konca roka 2016 približne 580 náhradných nájomných bytov pre právoplatných žiadateľov.

Rozpočet ja navýšený aj v ďalších oblastiach s cieľom skvalitnenia života a služieb pre Bratislavčanov. „Sme v polovici volebného obdobia a myslím si, že Bratislave sa začína dariť. Môžeme sa pochváliť novým Starým mostom, opravenými cestami, zvýšenou starostlivosťou o zeleň, čistejšími ulicami či napredovaním v kľúčových témach a oblastiach života mesta a jeho obyvateľov. Som rád, že môžeme pokračovať a schválený rozpočet prinesie pozitívne zmeny pre Bratislavu,“ povedal primátor.

Bratislava - rozvoj
6
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM