Blíži sa deň múzeí. Návštevníkom odkryjú tajomstvá zo zákulisia
Návštevou múzea si pripomíname kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme. Nájdeme v ňom obrovské množstvo informácií týkajúcich sa nášho pôvodu, vývinu, ale aj domova.
Medzinárodný deň múzeí oslavujú múzejníci už od roku 1977. Na Slovensku tento deň oslávime 21. mája dvanástym ročníkom Noci múzeí a galérií.
Múzeá v tento deň otvoria verejnosti svoje brány a odkryjú tajomstvá, ktoré návštevníkom počas roka prístupné nie sú. Bratislavčania tak majú možnosť preniknúť do zákulisia bratislavských múzeí.
Atmosféru budú dotvárať historické vozidlá Dopravného podniku Bratislava, ktorými sa môžete bezplatne prevážať počas celej noci. Môžete sa nechať odviezť historickými električkami, autobusmi či slávnym trolejbusom Škoda 9Tr.
Ktoré múzeá a galérie sa oplatí navštíviť
Najstarším existujúcim múzeom je Mestské múzeum, založené v roku 1868. Mapuje výskum a dokumentáciu územia Bratislavy od najstarších čias po súčasnosť. V rámci neho by si žiadny Bratislavčan nemal nechať ujsť Múzeum dejín mesta, ktoré nájdete v komplexe budov Starej radnice.
Dozviete sa tu nemálo o dejinách Bratislavčanov na pozadí historických udalostí ovplyvňujúcich život na území mesta. Zaujímavosťou múzea je, že najstarší objekt komplexu bol meštianskym domom pôvodne bez nároku byť reprezentatívnou budovou.
Múzeum hodín nájdete v rokokovom dome U dobrého pastiera. Svoj domov tu majú hodiny nástenné, stolové, vreckové ale aj budíky. Výstava vám priblíži históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia.
Tí z vás, ktorí našli záľubu v zbraniach, by mali počas Noci múzeí a galérií využiť možnosť obzrieť si zbrane zblízka v Múzeu zbraní. V múzeu vám kurátori výstavy priblížia aj históriu opevnenia mesta.
Toto múzeum sa nachádza vo veži jednej z mestských brán Bratislavy. Pôvodne boli štyri, Michalská, Laurinská, Vydrická a Rybárska, zachovala sa však len Michalská.
Čítajte tiež: Bratislavská lýra oslávi polstoročie koncertom Lýra 50 – Mám rozprávkový dom
Milovníkom dopravných prostriedkov odporúčame návštevu Múzea dopravy, ktoré nájdete v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice. Nájdete tu vozidlá civilné i vojenské, s motorom i bez motora, dopravné prostriedky od bicyklov až po parné rušne. Samozrejmosťou sú aj uniformy a rôzna technika.
Galéria Umelka sídli v bývalej budove Umeleckej Besedy. Pozrieť si tu môžete výstavu umelcov nielen v priestoroch galérie, ale aj v priestoroch Klubu umelcov, kde vám načapujú výborné pivko. Výhodou je, že sa nemusíte nikam ponáhľať. Ak vyhladnete, o poschodie nižšie sa aj najete.
V Ústredí ľudovej umeleckej výroby sa z množstva tematických výstav naučíte čo to o kultúre, tradícii, remesle a ľudovej umeleckej výrobe.
Určite nevynechajte Slovenskú národnú galériu, ktorá má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 70-tisíc zbierkových predmetov. Galéria je centrálnou galerijnou inštitúciou Slovenska.
Zoznam všetkých zapojených inštitúcií nájdete na nocmuzei.sk.
Ako to vyzerá v praxi
Deti do šesť rokov majú vstup zdarma, osoba staršia ako šesť rokov zaplatí dve eurá. Platíte len v prvom navštívenom múzeu alebo galérii. Vstupenku si však ponechajte, preukážete sa ňou v ďalších viac ako dvadsiatich objektoch múzeí a galérií v meste.
Čítajte aj: Čo ponúka Bratislava počas pracovného týždňa
Ilustračná fotografia