Maros Palesch Kultúra

Bezplatné prehliadky Starého Mesta

BRATISLAVA - STARÉ MESTO, 19.05.2011. Staré Mesto spúšťa v sobotu, 21. mája 2011, bezplatné prehliadky historického centra s jeho krásami a jedinečnými príbehmi, hodnými starobylého mesta. Pomôcť objaviť históriu nášho mesta so sprievodkyňou sa bude

Pomôcť objaviť históriu nášho mesta so sprievodkyňou sa bude dať každé dva týždne. Prvá z prehliadok bude klasická a objasní Staromešťanom to, čo nevedia o najznámejších pamiatkach centra.

**„Vo volebnom programe som sa občanom zaviazala, že medzi moje priority bude patriť poznávanie histórie, úcta a kontinuita. V rámci toho obnovujeme súťaž pre školákov s názvom Poznaj Staré Mesto a zavádzame bezplatné prehliadky mesta pre Staromešťanov i návštevníkov,“ **povedala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňá Rosová.

Záujemcovia sa môžu prvýkrát stretnúť 21. mája o 14.00 hod. pred fontánou na Hlavnom námestí. Sprevádzať ich bude profesionálna sprievodkyňa Helena Navrátilová, ktorá minulý rok dostala ocenenie Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. Náučné vychádzky po meste robí už 46 rokov.

Ďalšia z prehliadok bude o dva týždne, v sobotu 4. júna a témou budú bratislavské historické fontány s mýtami a legendami, ktoré ich obklopujú. Začne sa pri Rolandovej fontáne, pokračovať sa bude na Hviezdoslavovo námestie, kde je viacero fontán. Prehliadka bude siahať až na Šafárikovo námestie a Námestie SNP. Návštevníci sa dostanú aj ku skrytým fontánam na nádvoriach Primaciálneho a Mirbachovho paláca. Témou tretej prehliadky budú bratislavské hradby. Staré Mesto pripravuje aj povolenie na krátky vstup na miesta, ktoré sú bežne pre verejnosť zatvorené – na hradby pri Dóme sv. Martina.

Bezplatné prehliadky centra sú súčasťou plánovaného projektu „Poznaj Staré Mesto“, ktorý chce samospráva spustiť na jeseň. Okrem pravidelných bezplatných prehliadok centra mesta s rôznymi témami – ako napríklad staré bratislavské kaviarne a viechy, či staré dunajské ramená, by sa projekt mal rozšíriť aj do základných škôl, aby si cestu k bohatej histórii Bratislavy našli aj deti.

**Program bezplatných prehliadok na máj a jún:

21. máj – otváracia prehliadka – zraz: 14.00 hod. pred Rolandovou – Maximiliánovou fontánou, 4. jún -  fontány Bratislavy - zraz: 14.00 hod. pred Rolandou – Maximiliánovou fontánou, 18. jún - opevnenia Bratislavy -  zraz: 14.00 hod. pred Rolandovou – Maximiliánovou fontánou.**

Zdroj: MČ Bratislava – Staré Mesto, Tomáš Halán

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM