Tomáš Stupavský Rôzne

Bez peňazí od mesta to nepôjde! Centru pre bezdomovcov Domec hrozí zatvorenie

Nízkoprahovému centru Domec, v ktorom každý deň nasýtia, ošetria či poradia s prácou desiatkam ľudí bez domova, hrozí, že ho budú musieť zavrieť. Hlavné mesto totiž centru v návrhu rozpočtu na tento rok plánuje vyčleniť len 5000 eur, hoci prevádzka Domca ročne stojí až 100-tisíc eur.

Ilustračný obrázok k článku Bez peňazí od mesta to nepôjde! Centru pre bezdomovcov Domec hrozí zatvorenie
Zdroj: TASR

Zákon, ale mestu káže takéto denné centrá financovať. Návrh rozpočtu by mali poslanci schvaľovať vo štvrtok (26. 3.). Ak zastupiteľstvom prejde v nezmenenej podobe, denné centrum bude musieť od augusta svoje brány zatvoriť.

Centrum otvorili vlani a na prvý rok prevádzky mu mesto vyčlenilo sumu 20-tisíc eur. „My sme projektu verili, mesto vtedy ešte nemuselo,“ vraví Sergej Kára, predseda občianskeho združenia Vagus, ktoré Domec na Mýtnej ulici prevádzkuje.

Keďže sa však projekt osvedčil a pomáha, tento rok chceli od mesta 45-tisíc eur. Ďalších 40-tisíc eur už získali zo súkromných zdrojov, hoci podľa zákona má mesto povinnosť nízkoprahové denné centrá financovať. „Aj firmy či správcovské nadácie nám už hovoria, že nám peniaze nedajú, lebo je to zodpovednosť mesta,“ vysvetľuje Kára.

Nové namiesto starého

V návrhu rozpočtu je však dnes na prevádzku nízkoprahového centra vyčlenená iba suma 5000 eur. Ale mesto dáva 15-tisíc eur na zriadenie nového denného centra a ďalších desať tisíc eur na novú nocľaháreň. „Mesto ako keby išlo zriaďovať denné nízkoprahové centrá, ale reálne nefinancovalo tie existujúce, čo je nelogické,“ podotýka Kára. Za takú sumu ani nie je podľa neho možné takúto službu vôbec spustiť. „Materiál je spracovaný neodborne,“ dodáva.

A hoci mesto dáva v návrhu rozpočtu peniaze na nové denné centrá, nik o pomoc nežiadal. „Zatiaľ nie je známa žiadna iniciatíva, ktorá by potrebovala podporu mesta,“ tvrdí poslankyňa Lucia Štasselová, ktorá je šéfkou komisie sociálnych vecí.

Prečítajte si tiež: Prečo sa bezdomovectvo týka všetkých Bratislavčanov: 5 zásadných otázok a odpovedí

V návrhu rozpočtu mesto dáva tiež príspevok 30-tisíc eur stredisku osobnej hygieny, od vlaňajška mu sumu dokonca zdvihlo o desať tisíc eur. Podľa zákona o sociálnych službách však takéto stredisko samospráva financovať nemusí. Zákon mestu totiž dáva iba možnosť, nie povinnosť ho podporovať a pomôcť mestu pritom môže aj Bratislavský samosprávny kraj. Pri nízkoprahovom dennom centre žiadny iný subjekt okrem mesta takto viazaný nie je.

Štasselová to chcela zmeniť. Jednotlivé sumy na podporu sociálnych aktivít prerozdelila iným spôsobom a na prevádzku nízkoprahového centra vyčlenila 52-tisíc eur. „Navrhovaná štruktúra zdrojov nezahŕňala v sebe žiadnu proaktívnu integračnú politiku s ľuďmi bez domova,“ odôvodnila.

Pripomienky k rozpočtu jednohlasne schválili na zasadnutí sociálnej komisie a odoslali primátorovi Ivovi Nesrovnalovi. Žiadne však podľa poslankyne nezapracoval. „Pán primátor mi povedal, že prišli neskoro. Celkom tomu nerozumiem, prečo sa potom mala komisia sociálnych vecí vôbec návrhom rozpočtu zaoberať,“ povedala poslankyňa.

V centre je zaregistrovaných viac ako tisíc bezdomovcov

Do Domca príde denne 60 až 80 ľudí bez domova, v zime aj sto. Chodia na raňajky alebo na obed, ošetriť si dlhodobé rany, osprchovať sa či poradiť. Sociálne pracovníčky a dobrovoľníci im pomáhajú napísať životopis, pripraviť sa na pohovor, zavolať potenciálnemu zamestnávateľovi.

Do centra sa vlani zaregistrovalo 1142 bezdomovcov, každý deň pribúdali v priemere štyria noví členovia. Minulý rok centrum vydalo 16.533 porcií jedla, rozdalo 5334 kusov oblečenia, urobilo 1532 ošetrení a 2863-krát sa bezdomovci radili ako vyriešiť ich sociálnu situáciu. Občianske združenie minulý rok zamestnalo 36 bezdomovcov a otvorilo kaviareň Dobre&Dobré, kde obsluhujú ľudia bez domova.

„Neviem si veľmi predstaviť, čo by sa stalo, ak by denné centrum neexistovalo. Ak tým 3500 ľuďom bez domova v Bratislave ukrojíme ďalšiu službu, ktorá tu za veľkých problémov vznikla, ale nakoniec dobre funguje, to by už bola úplne krízová situácia,“ vraví Kára.

„Od augusta by tak desiatky ľudí, ktorí k nám chodia, žobrali v meste a absolútne prišli o odbornú pomoc a akúkoľvek šancu sa dostať zo svojich problémov. Lebo denné centrum je obrovský priestor na prácu s nimi. Bola by to veľká strata pre nich i pre mesto,“ podotkol.

Prečítajte si tiež: Mesiac, ktorý patrí ľuďom bez domova. Zabúdame na túto sociálnu skupinu?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM