Kultúra

Balet SND čaká svetová premiéra titulu Slovenské tance - Životy svetiel

Balet Slovenského národného divadla čaká tento týždeň svetová premiéra titulu Slovenské tance - Životy svetiel. Súčasný balet na hudbu Petra Breinera vytvorila mladá choreografka, v Európe etablovaná Slovenka Natália Horečná.

Ilustračný obrázok k článku Balet SND čaká svetová premiéra titulu Slovenské tance - Životy svetiel
Zdroj: TASR

Balet v dvoch dejstvách hudobne naštudoval autor hudby. Kostýmy navrhla známa módna výtvarníčka Lea Fekete, scénu Peter Janků.

Natália Horečná vybrala z orchestrálnej suity slovenského skladateľa a hudobníka žijúceho v New Yorku Petra Breinera 13 tancov. Dielo má základ v slovenských ľudových piesňach – ako podobné suity iných skladateľov – Bartóka, Dvořáka, Brahmsa, Beethovena, Kodályho, Borodina, atď.

„Sme jeden z mála národov, ktorý nemá ucelený set skladieb napísaných na báze regionálneho folklóru, miestnych ľudových piesní, čo je jeden z najstarších nositeľov kultúrnej tradície na tomto území,“ priblížil Breiner dnes na stretnutí s médiami pôvodný impulz, ktorý viedol k vzniku Slovenských tancov. Hudba, inšpirovaná 16 ľudovými piesňami najmä z východosloven­ského regiónu, je plná farebných kontrastov, energie, nezvyčajných inštrumentácií a humoru.

„Sú to pesničky, ktoré som poznával postupne ako som rástol a ďalej, keď som hrával príležitostne v rôznych súboroch a zoskupeniach, kde sa hral folklór. V neposlednom rade môj spolupracovník Stano Palúch mi poskytol obrovský rezervoár ľudových piesní, keď som hľadal na doplnenie môjho tradičného základu pesničky, ktoré som ani ja nepoznal,“ komentoval svoj intuitívny výber pesničiek riadený inštinktom autor hudby repertoárovej novinky Slovenské tance – Životy svetiel.

Metamorfované mnohými vrstvami Breinerovho hudobného jazyka obsahujú prvky džezu, folklóru a improvizácie. Peter Breiner zvukomalebnosť orchestra rozšíril o netradičné nástroje ako je drumbľa, akordeón, zvonce či fujara.

Pohľad na Slovenské tance

Inscenovanú verziu Slovenských tancov režírovala Natália Horečná, baletná umelkyňa, ktorá sa pred deviatimi rokmi rozhodla venovať choreografii, má za sebou 33 choreografií a po 22 rokoch prišla na Slovensko. S hudbou Petra Breinera sa stretla po prvý raz, zo 16 piesní si vybrala 13. „Použila som ich v plnej dĺžke,“ potvrdila choreografka, ktorá sa netají záujmom o minimalizmus. „V minimalizme a tichosti sa nájde sila, veľmi v to verím.“

Slovenské tance sa tiež odohrávajú na minimalistickej scéne, ktorú navrhol Peter Janků. „Materiál Petra Breinera mi prišiel veľmi výrazný a úžasný, k tomu rukopis Natálie Horečnej, ktorá dokáže vyťažiť z každého pohybu maximum, to dáva ako kontrapunkt jedine pokoru a asketizmus, pretože inak by to nefungovalo,“ povedal scénograf.

„Takýto pohľad na Slovenské tance je veľmi potrebný, pretože dáva alternatívu uvažovania o tom, čo za tým ‚folklórom‘ môže byť,“ dodal Janků. „Absolútne sme potlačili farebnosť kostýmov, musela som sa s tým vyrovnať, ale zase sme objednávali materiály priamo v Anglicku. Mohli sme si dovoliť objednať kvalitné hodváby a to je hádam aj trochu na tých kostýmoch vidieť,“ zhodnotila kostýmovú stránku baletnej novinky módna ikona Lea Fekete.

Nový, moderný tanečný rozmer

Natália Horečná ovplyvnená impulzmi zo sveta, obohatila Slovenské tance o nový, moderný tanečný rozmer. Základom jej tanečného jazyka je neoklasika, len zemitejšia, „špinavšia“. Podľa nej hrá veľkú úlohu v predstavení svetlo. Autorom svetelného dizajnu je Mario Ilsanker.

„Svietim s ním všetky svoje choreografie, sme absolútne zohratí, rozumie a podporí svetlami atmosféru, slúži tomu dielu, preto s ním veľmi rada spolupracujem,“ poznamenala Horečná a prostredníctvom divákom odkázala: „Čaká ich oslava toho nášho bytia pospolu. Oslávime život v plnej miere. Katastrofálne veci sa dejú vo svete, aspoň ten jeden moment, ktorý môžeme mať spolu nech oslávime, nech si to užijeme plnými dúškami, nech duše cez seba prejdú a nech sa tešíme, že môžeme byť spolu.“

Peter Valentovič spolupracuje na projekte ako prevádzkový dirigent, ktorý sa postará o predstavenia v neprítomnosti P. Breinera. „Je to najzaujímavejšia produkcia akú som kedy robil, veľmi veľa som sa naučil od práce s pánom Breinerom, to čo urobil s orchestrom od prvej skúšky do dnešné ho dňa je skoro zázrak, akým spôsobom umiestnil orchester, to je nová dimenzia zvuku v sále,“ zhodnotil nový baletný titul.

V úlohách Janka a Aničky sa predstavia aj Peter Dedinský a Ana-Sanziana Beschia. „Vaši tanečníci sú krásni, usilovne pracujú, som veľmi rada. Sú to vnímavé a jemné bytosti,“ zhodnotila spoluprácu so súborom Baletu SND Natália Horečná.

Premiéry inscenácie Slovenské tance – Životy svetiel sú naplánované na 19. a 20. februára v Sále opery a baletu v novej budove SND.

Prečítajte si tiež: Dotácie pre kultúru oslovili takmer 500 žiadateľov. Najviac žiadostí je v oblasti divadla a tanca

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM