Alexandra Húsková Rôzne

Ako zatočiť s kliešťom? Odborníci radia nevytáčať

S teplým počasím pribúda aj nepríjemny hmyz a chrobáky. Medzi tie nebezpečné patria aj kliešte. Viete, ako sa pred kliešťami chrániť a ako ich správne vybrať? Metódy s mydlom, alebo olejom sa už nedoporučujú, hovoria odborníci.

Ilustračný obrázok k článku Ako zatočiť s kliešťom? Odborníci radia nevytáčať
Zdroj: TASR

Infikovaný kliešť môže na človeka preniesť rôzne ochorenia ako kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu či anaplazmózu. Preto je dôležité pri pobyte v prírode zabrániť prisatiu kliešťa, či už nosením vhodného oblečenia a obuvi do prírody alebo používaním repelentov. Pred kliešťovou encefalitídou je tiež možné nechať sa zaočkovať. Pokiaľ si človek kliešťa nájde, mal by ho odstrániť čo najskôr.

Nezabudnite všetko skontrolovať. Dôležitý aj aj čas

Po návrate z prírody treba preto vždy skontrolovať nielen celé telo, ale aj šatstvo.* „Ak sa vám podarí nájsť ešte neprisatého kliešťa, alebo ste si kliešťa práve odstránili, okamžite ho zlikvidujte. Narábajte s ním však opatrne, nakoľko môže byť infikovaný. Kliešte sú veľmi odolné, a preto sa za najúčinnejší spôsob považuje spáliť ho,“* uviedol riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied Branislav Peťko.

Kliešť by sa mal z tela odstrániť čo najskôr. „Najľahšie sa odstraňuje krátko po prisatí, približne do dvoch hodín od prichytenia na kožu alebo až v štádiu, kedy je napitý krvou. Čím dlhšie ostáva infikovaný kliešť prisatý, tým vyššie je riziko prenosu ochorenia, preto ho treba odstrániť čo najskôr,“ povedala vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová.

Ako správne vybrať kliešťa?

Kliešťa treba podľa jej slov uchopiť čo najbližšie pri koži, ak sa dá, tak za tvrdú hlavičku. „Pomaly ním kývajte zo strany na stranu a keď sa uvoľní, vytiahnite ho. Ideálne je používať špeciálne umelohmotné pinzety, ktoré zabraňujú mechanickému poškodeniu kliešťa. Ranu vždy vydezinfikujte,“ priblížila Avdičová.

Kedysi bolo populárne vyberať kliešťa pomocou vaty a oleja či mydla. Dnes sa tento spôsob považuje za najriskantnejší. Kliešť sa začne dusiť a vylučovať do rany obsah čriev. Nemá sa točiť, keďže nemá závit.

Pri takomto odstraňovaní môže dôjsť k ulomeniu bodavého orgánu kliešťa. Pri uchopení tela kliešťa môže zase dôjsť k jeho rozpučeniu, či odrhnutiu hlavičky. Rovnako je nevhodné násilné odtrhnutie.

Najčastejším dôsledkom nesprávneho odstránenia kliešťa je, že sa ho nepodarí vybrať celého. Pokiaľ nie je infikovaný, telo by si malo s touto situáciou poradiť bez pomoci.

Odborníci však odporúčajú v takomto prípade navštíviť lekára. Rizikom je aj rozpučený kliešť, ktorý môže človeka nakaziť cez mikroskopickú ranku na koži. Kliešťa sa preto treba okamžite zbaviť a vydezinfikovať si tie časti tela, ktoré prišli do kontaktu s jeho obsahom.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM