Nina Táborská Kultúra

Ako vznikalo najväčšie sídlisko v strednej Európe? V Petržalke otvoria interaktívnu výstavu

Štvrtý cyklus výstavy predstaví vznik najväčšieho sídliska, výstavbu rýchlodráhy a mostov cez Dunaj, ale aj osobnosti, ktorých pôsobenie sa v tomto období spájalo s Petržalkou.

Ilustračný obrázok k článku Ako vznikalo najväčšie sídlisko v strednej Európe? V Petržalke otvoria interaktívnu výstavu
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk

Zaujíma vás, aká bola Petržalka v rokoch 1973 až 1989? Odpoveďou na túto otázku bude interaktívna výstava z cyklu Taká bola Petržalka. Okrem sprievodných programov pripravila knižnica aj samostatné komentované prehliadky výstavy a prednášky pre žiakov základných a študentov stredných škôl.

Štvrtý cyklus predstaví vznik najväčšieho sídliska v strednej Európe, výstavbu rýchlodráhy a mostov cez Dunaj, ale aj osobnosti, ktorých pôsobenie sa v tomto období spájalo s Petržalkou.

Návštevníci budú môcť nahliadnuť do množstva súvisiacej literatúry, časopisov a odborných kníh a získať výhodný kombinovaný čitateľský preukaz, ktorý platí súčasne pre dve pobočky. Zozbierané dokumenty aj naďalej slúžia vzdelávaniu a osvete v podobe stiahnuteľných panelov a publikácií, ktoré si verejnosť môže kedykoľvek stiahnuť zo stránky Miestnej knižnice Petržalka.

Počiatky vzniku a osídlenia obce

Prvú výstavu o Petržalke do roku 1918 sprístupnila Miestna knižnica Petržalka verejnosti v januári 2013 v priestoroch pobočky Prokofievova 5. Zachytávala počiatky vzniku a osídlenia obce, prvé zmienky o nej, o vývoji priemyslu až do roku 1918. Druhá výstava nadviazala na koniec prvej svetovej vojny a podrobnejšie priblížila históriu Petržalky v období rokov 1919 – 1946.

Toto obdobie predstavuje výrazný medzník jej histórie, nakoľko po podpísaní Mníchovskej dohody bola od októbra 1938 až do apríla 1945 súčasťou hitlerovskej Tretej ríše. Tretie pokračovanie cyklu výstav mapujúcich históriu Petržalky, ktorá sa 1. apríla 1946 stala mestskou časťou Bratislavy sa zameral na rozvoj života v obci v 50-tych a 60-tych rokoch.

Okrem industriálnych predstavila výstava aj zaujímavé osobnosti tej doby, športový aj kultúrny život Petržalčanov a vznik železnej opony. Stavba mosta SNP a prípravy na vznik veľkého sídliska v medzinárodnej architektonickej súťaži sa tiež stali súčasťou života ľudí, ktorým rok 1973 spojený so začiatkom výstavby sídliska navždy zmenil ich pohľad na miesto ktoré bolo ich domovom.

Spoločný projekt Miestnej knižnice Petržalka a Katedry etnológie a muzeológie FIF UK v Bratislave v oblasti kultúry a vzdelávania. Projekt, ktorý vznikol v roku 2012 z iniciatívy riaditeľky knižnice PhDr. Kataríny Bergerovej, je určený širokej verejnosti a tvorí ho dlhodobý cyklus výstav so sprievodnými podujatiami pre deti, mládež a dospelých.

Výstava potrvá od 4. februára do 15. apríla 2016.

Prečítajte si tiež: Historické zábery: Prejdite sa do minulosti uličkami Starého Mesta

Foto: Ilustračné.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479