Tlačové správy

Ako hovoriť s deťmi o alkohole? Problémy majú čoraz častejšie aj dievčatá

Rodičia často očakávajú horšie prešľapy od svojich synov v puberte. Odborníci z OZ Kaspian, ktoré sa zameriava na prácu s mladými ľuďmi ale upozorňujú, že pitie alkoholu sa objavuje aj u dievčat, ktoré ho neraz zvládajú horšie ako chlapci.

Ilustračný obrázok k článku Ako hovoriť s deťmi o alkohole? Problémy majú čoraz častejšie aj dievčatá
Zdroj: Adobe Stock

Rodičia by preto nemali opomínať svoje dospievajúce dcéry a v tejto téme by mali venovať rovnakú pozornosť aj im.

V niektorých situáciách sa ťažko zachováva pokoj a chladná hlava. Najmä ak rodičia vidia svoje deti v ohrození. Čo však v prípade, že sa do nebezpečenstva dostali samé? Keď príde dcéra domov pod vplyvom alkoholu, v rodičoch zrejme zápasia obavy s hnevom. Práve vtedy je však najdôležitejšie nepodľahnúť emóciám. Čo teda robiť? Dôležité je byť pripravený a najmä začať s rozhovormi o téme „alkohol“ proaktívne, kým sú deti mladšie.

Hovorte s nimi včas

„Dieťa sa v prvom rade učí tak, že napodobňuje vzory správania, či už počas bežného dňa alebo napríklad na spoločenských udalostiach. Neskôr ho samozrejme formuje aj partia, ale v prvých rokoch sa učí najmä od rodičov,“ hovorí psychológ Matúš Bakyta. Okrem dbania na svoje správanie pri deťoch, by rodičia mali myslieť aj na to, ako s dieťaťom otvoriť tému ohľadom zodpovednej konzumácie alkoholu.

Rozhovor o alkohole by sa mal uskutočniť ešte pred tým ako ho dieťa vôbec ochutná. A nemal by sa týkať len chlapcov, pri ktorých mnohí rodičia skôr predpokladajú, že budú mať záujem takýto nápoj skúsiť. Realita je taká, že pijú aj dievčatá a často sa stáva, že nárazové kontakty s alkoholom zvládajú horšie ako mladí muži.

Ešte pred pubertou by preto rodičia mali myslieť na to, aby deti s témou zoznámili. Môžu napríklad reagovať na podnety v okolí. Ak na ulici stretnú niekoho, kto je viditeľne pod vplyvom alkoholu, je to priestor na to, ako túto otázku otvoriť.

Psychológ Matúš Bakyta
Psychológ Matúš Bakyta / Zdroj: rozumne.sk

Nekričte

Staré známe pravidlo: „krikom sa nič nevyrieši“ má v tomto prípade cenu zlata. Je nevyhnutné byť otvorený a rozprávať sa s dieťaťom pokojne. Krik zbytočne vzbudzuje vášne a v dieťati môže namiesto rešpektu vzbudzovať dešpekt.

Nehádajte sa, nevyhrážajte sa

Hádky majú zvyčajne opačný účinok, to isté platí o vyhrážkach. U detí vzbudzujú odpor a konflikt medzi dieťaťom a rodičom sa zbytočne eskaluje. Hádky nikdy neprinášajú ovocie, práve naopak, v návale emócií môže z úst rodiča či dieťaťa odznieť aj to, čo by za bežných okolností nevyslovili.

Vyhnite sa trestom

Rodičia niekedy robia chybu, že zákazmi riešia až dôsledky. Lepšie je im predchádzať – budovaním dôverného vzťahu, vlastnými hodnotami, porozumením. Niekedy je náročné ovládnuť sa a nedať sa vyprovokovať hnevom vyvolaným sklamaním. Pohľad na opitú dcéru môže byť pre rodičov veľmi zraňujúci, najmä ak si dovtedy mysleli, že sa alkoholu ani nedotkla.

Zákazy ale nie sú riešením. Napriek obavám, že je napríklad dieťa súčasťou partie, ktorá naň ma zlý vplyv, je vhodnejšie, vytvoriť priestor na komunikáciu o tejto téme. A to bez okamžitého karhania alebo trestov.

Pozor na fyzický kontakt

Je dôležité vyhodnotiť si, v akom stave prišlo dieťa domov a či nepotrebuje odbornú pomoc. Rodič by nemal podliehať panike a dieťaťa sa zbytočne dotýkať, pretože môže reagovať podráždene, až agresívne. Zachovanie rozvahy je na mieste.

Počúvajte ich

Vyčkajte, kým sa situácia upokojí, a potom deťom dajte priestor na to, aby si s vami v pokoji pohovorili. Ak ste si s nimi trpezlivo budovali láskyplný vzťah, je pravdepodobné, že sa vám zdôveria. Vaše dcéry, ale iste aj synov bude zrejme mrzieť ich prešľap a to, že vás sklamali. Dajte im šancu vám to povedať.

V prípade, že vás téma zaujíma alebo sa chcete poradiť o vlastnej skúsenosti s odborníkom, navštívte stránku www.Rozumne.sk. Okrem poradne na nej nájdete mnoho užitočných rád, ale aj informácií o vplyve alkoholu na dieťa.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: rozumne.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM