Ako budú otvorené podniky v Starom Meste? Samospráva zverejnila návrh nového VZN
Po mesiacoch rokovaní prichádza samospráva Starého Mesta s upraveným návrhom VZN o prevádzkových hodinách a novou zonáciou ulíc na území mestskej časti. Otváracie hodiny prevádzok neoklieštili, podniky však budú musieť splniť prísnejšie technické podmienky.
V súčasnosti platné nariadenie o prevádzkových hodinách je podľa rozsudkov okresného a krajského súdu v rozpore so zákonom, preto ho miestne zastupiteľstvo muselo revidovať. Po zverejnení prvého návrhu VZN v novembri roku 2015 sa voči nemu zdvihla vlna odporu najmä u podnikateľov a prevádzkarov, ktorí nariadenie považovali za likvidačné.
„Samospráva má v zmysle zákona povinnosť upraviť osobitnú prevádzkovú dobu formou všeobecne záväzného nariadenia,“ uviedla hovorkyňa MČ Staré Mesto, Nora Gubková.
Prečítajte si aj: Koniec nočného života v Bratislave? Samospráva chce nový návrh VZN prediskutovať s majiteľmi prevádzok
„Stretnutia samosprávy so zástupcami rezidentov i podnikateľov sa konali od 25.novembra až doteraz,“ uviedla Nora Gubková. Výsledkom stretnutí je zverejnený materiál VZN, ktorý môžu obyvatelia pripomienkovať počas nasledujúcich dní, uzávierka námietok je 16. marca.
Zmeny v upravenom návrhu
Prvú zónu v novom návrhu rozšírili o Suché mýto, Hurbanovo námestie, Jesenského, Zámočnícku, Mostovú, Radničnú ulicu a Župné námestie. Do zóny č.2 pribudla Banskobystrická ulica a Americké námestie. Zároveň mesto zmenilo aj všeobecnú otváraciu dobu už od šiestej hodiny rannej, namiesto pôvodnej ôsmej hodiny v prvom návrhu.
Presun ulíc do prvej zóny vedenie samosprávy odôvodnilo tým, že v oblastiach, kde premáva hromadná doprava do neskorých nočných hodín, nemá význam zadávať reštrikcie.
Zmena sa dotýka aj špecifikácie bytovej budovy. Definíciou v upravenom návrhu VZN je stavba, ktorej najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie. Úprava sa dotkla aj technických podmienok prevádzkarní, kde sa majú nachádzať okná a výklady bez možnosti otvárania. Podnikateľ k ohláseniu osobitnej prevádzkovej doby prevádzkarne podľa nariadenia bude musieť pripojiť aj čestné vyhlásenie o splnení technických podmienok.
Ak v priebehu doby troch mesiacov dôjde k trojnásobnému preukázanému porušeniu prevádzkovej doby prevádzkarne, alebo dvojnásobnému prekročeniu pre noc prípustných hodnôt zdrojmi hluku, danému podnikateľovi bude na obdobie šesť mesiacov odo dňa oznámenia porušenia určená prevádzková doba od 8. do 22. hodiny.
„Konečné slovo však budú mať poslanci na marcovom zastupiteľstve Starého Mesta,“ uviedla Nora Gubková.
Prevádzkové časy v jednotlivých zónach
Čas predaja prevádzkarne umiestnenej v zóne 1 sa určuje v dňoch nedeľa až štvrtok od 06. do 24. hodiny, v piatok a sobotu od 06. do 02. hodiny nasledujúceho dňa. V zóne 2 sa určuje v dňoch nedeľa až štvrtok od 06. do 23. hodiny, v piatok a sobotu od 6. do 24. hodiny. V zóne 3 sa predaj určuje v dňoch pondelok až nedeľa od 06. do 22. hodiny.
Všeobecná prevádzková doba v prevádzkarni, poskytujúcej pohostinské služby, sa určuje v dňoch pondelok až nedeľa od 07. do 22. hodiny.
- Rozpätie osobitnej prevádzkovej doby v podniku, nachádzajúcom sa v zóne 1, sa určuje v dňoch nedeľa až štvrtok od 22. do 24. hodiny a v dňoch piatok a sobota od 22. do 02. hodiny nasledujúceho dňa
- Podniky v zóne 2, ktoré splnia podmienky osobitnej prevádzkovej doby, mohli mať otvorené v dňoch nedeľa až štvrtok od 22. do 23.00 h a v dňoch piatok a sobota od 22. do 24. hodiny.
- Pre podniky, nachádzajúce sa v podzemí, platí nasledovná prevádzková doba : pondelok až nedeľa od 22. do 05. hodiny nasledujúceho dňa.
Zóna 1
Biela, Františkánske námestie, Hlavné námestie, Hurbanovo námestie, Hviezdoslavovo námestie, Jesenského, Laurinská, Michalská, Mostová, Námestie SNP, Obchodná, Panská, Radničná, Rigeleho, Rybárska brána, Rybné námestie, Sedlárska, Strakova, Suché mýto, Šafárikovo námestie okrem jeho východnej časti, Štúrova, Ventúrska, Zámočnícka, Zelená, Župné námestie,
Zóna 2
- Americké námestie, Banskobystrická, Baštová, Brnianska, Búdková, Cintorínska, Cukrová od Cintrorínskej po Lazaretskú, Čulenova, Dostojevského, Drevená, Dunajská, Dvořákovo nábrežie, Fajnorovo nábrežie, Floriánske námestie, Františkánska, Gondova, Gorkého, Hodžovo námestie, Hroboňova, Imricha Karvaša, Jánska, Jesenského, Kamenné námestie, Kapitulská, Kapucínska, Karadžičova, Karpatská, Klariská, Klobučnícka, Kollárovo námestie, Kostolná, Krížna, Legionárska, Malý trh, Májkova, Mickiewiczova, Mlynské nivy, Mostová, Mudroňova, Múzejná od Vajanského nábrežia po Fajnorovo nábrežie, Mýtna, Nábrežie arm. gen. Ludvíka Svobodu, Námestie 1. mája, Námestie Eugena Suchoňa, Námestie Franza Liszta, Námestie slobody, Námestie SNP, Nedbalova, Odborárske námestie, Palackého, Palisády, Poštová, Pražská, Prepoštská, Prešernova, Pribinova, Primaciálne námestie, Prokopa Veľkého v úseku od Brnianskej po Hroboňovu, Radlinského, Rajská, Rázusovo nábrežie, Riečna, Rudnayovo námestie,
- Staromestská, Šafárikovo námestie – východná časť, Šancová, Špitálska, Štefánikova, Štefanovičova, Tobrucká od križovatky Tobruckej s Dobrovičovou a Múzejnou po Šafárikovo námestie, Továrenská – od Čulenovej ulice po Mlynské nivy, Ulica 29. augusta, Uršulínska, Vajanského nábrežie, Vazovova, Veterná, Vysoká, Záhradnícka, Zámocká, Zámocké schody, Žabotova, Židovská, Žilinská, Živnostenská,
Zóna 3
- ostatné ulice, námestia a nábrežia, ktoré nepatria do zóny 1 a 2.
Prečítajte si aj: Ako budú staromestské prevádzky fungovať do prijatia nového VZN? Samospráva si nechá vypracovať právny výklad rozsudku