Nina Táborská Rôzne

Aj Bratislavčanov dnes čaká najromantickejšia noc v roku! Premyslite si svoje priania

Desiatky padajúcich hviezd. Takéto úchvatné divadlo, ktoré nám pripraví nočná obloha nás čaká už onedlho. Zažiť noc splnených prianí môžete aj v Bratislave. Čaká nás najromantickejšia noc v roku.

Ilustračný obrázok k článku Aj Bratislavčanov dnes čaká najromantickejšia noc v roku! Premyslite si svoje priania
Foto: Petr Horálek

V noci z 12. na 13. augusta 2015 budú mimoriadne priaznivé podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeidy, ktoré sú ľudovo nazývané slzami svätého Vavrinca. Na mieste nerušenom umelým osvetlením uvidíme za hodinu asi 60 – 70 meteorov za hodinu.

„Pozorovacie podmienky tohto roku sú mimoriadne priaznivé, nakoľko pozorovanie nebude rušiť svit Mesiaca a podobne vhodné podmienky nastanú až v roku 2018,“ prezradil Pavol Rapavý z Rimavskosobotskej hvezdárne.

„Ráno pred východom Slnka skrášli východný obzor aj mimoriadne tenučký kosáčik Mesiaca a o niečo vyššie možno uvidíme aj slabý červenkastý Mars. Aktivita roja výraznejšie stúpa už od 10. augusta. Najvhodnejšie podmienky na pozorovanie sú od polnoci až do svitania a okrem meteorov zaujme na tmavej oblohe aj striebristá Mliečna cesta,“ vysvetľuje odborník.

Podľa jeho ďalších slov najlepšie uvidíte tento jav na miestach mimo mesta, kde je obloha jasnejšia a neruší ju umelé svetlo.

Perzeidy v Bratislave

Vyberte sa k niektorému z bratislavských vodných plôch, na okraj mesta, kde nie je umelé osvetlenie, zoberte deku, karimatku, svoju lásku a vyhľadajte si romantické miesto najlepšie v prírode.

Nočné pozorovanie začne už vtedy, keď bude Slnko dostatočne hlboko pod obzorom. Okrem toho v týchto dňoch prelieta nad Slovenskom aj Medzinárodná vesmírna stanica ISS. V Bratislave by mali jej prelet spozorovať už dnes o 21:57. ISS má byť viditeľná približne tri minúty (zo západu na východ).

Okrem toho sa dnes koná aj Perseidova nočná Cyklojazda z dielne Cyklokuchyne. Viac sa o akcii dočítate TU.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM