Kultúra

Toto je 5 zaujímavých rekordov Bratislavy! Vedeli ste o nich?

Hoci je naše hlavné mesto v mnohom výnimočné, pripomeňme si jeho rekordy.

Ilustračný obrázok k článku Toto je 5 zaujímavých rekordov Bratislavy! Vedeli ste o nich?
8
Galéria
Zdroj: TASR

Aj naše hlavné mesto má svoje rekordy. Námety sme čerpali z knihy s názvom Rekordy Bratislavy.

Chlieb

V roku 1986 sa našiel zuhoľnatený bochník kvaseného chleba zo začiatku 5. storočia pri archeologickom výskume na hrade Devín. Pôvodne vážil okolo jedného kilogramu a bol upečený prevažne z pšeničnej múky, no obsahoval aj ražnú a jačmennú múku.

Archeológovia tu okrem iného našli pec na pečenie chleba, ktorá patrila germánskym obyvateľom. Germáni nahradili keltské obyvateľstvo v tomto priestore v 1. až 5. storočí. Mali tu postavené viaceré osady.

Najstarší šachový automat

Šachový automat v podobe Turka zostrojil bratislavský vynálezca Wolfgang Kempelen v roku 1770. Tento automat sa stal jednou z európskych a neskôr aj svetových senzácií osemnásteho storočia. Mal podobu figuríny Turka v životnej veľkosti, sediaceho za stolíkom so šachovnicou.

Predpokladá sa, že šlo o trik a v jeho útrobách bol ukrytý živý šachista malej postavy. Šachový automat sa nezachoval, zhorel pri požiari v americkej Filadelfii v prvej polovici 19. storočia. Jeho opis možno nájsť v diele Bratislavčana K. G. Windischa z roku 1783.

Prvá továreň

Firma Hubert vznikla v roku 1825. Založil ju dvorný obchodník s koloniálnym tovarom a vínom Johann Fischer a doktor medicíny Michael Schönbauer. Firma Fischer und Schönbauer sídlila na dnešnej Radlinského ulici na mieste súčasnej Chemicko-technologickej fakulty STU.

Už v roku 1848 toto víno získalo zlatú medailu na uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti. Roku 1877 bola firma prepísaná na bývalého vojaka Napoleonovej armády Johanna Evangelistu Huberta, po ktorom firma nesie meno. Tradícia výroby šumivého vína, podobne ako značka Hubert, pretrvala na Slovensku dodnes. Továreň v Bratislave bola teda prvou mimofrancúzskou Hubert továrňou na svete.

Nobelova cena

Philipp Eduard Anton von Lenard sa narodil v Bratislave, kde absolvoval aj prvé štúdiá, v ktorých pokračoval na univerzitách v Budapešti, Viedni, Heidelbergu a Berlíne. Neskôr pôsobil na viacerých európskych vysokých školách.

Phillip prispel k tvorbe dynamickej teórie telies a pripravil cestu pre vznik kvantovej teórie. Prispel dokonca aj k objavu lúčov röntgenového žiarenia. Nobelovu cenu získal v roku 1905 za objavy katódových lúčov a je jediným nositeľom Nobelovej ceny zo Slovenska.

Čo nové v Bratislave:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM