Tomáš Stupavský Rôzne

10 vecí, ktoré vystrašia turistov po príchode na Hlavnú stanicu

O tomto probléme sa už veľa narozprávalo, napísalo, ale stále žiadna zmena. Bratislavská Hlavná stanica je určite zlou vizitkou hlavného mesta. Pozrite si desať vecí, „vďaka“ ktorým si zahraniční turisti po vystúpení z vlaku musia myslieť, že sa ocitli v nesprávnej krajine.

Ilustračný obrázok k článku 10 vecí, ktoré vystrašia turistov po príchode na Hlavnú stanicu
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk

Dlhoročný problém, o ktorom sa vedú mnohé diskusie, no zatiaľ sú to iba prázdne slová. Bez debaty bratislavská Hlavná stanica rekonštrukciu potrebuje, ale kompetentní by sa už mali konečne aj rozhýbať a začať konať.

Veď je predsa nemysliteľné, aby takto zdevastovaný priestor mal reprezentovať naše hlavné mesto. Bratislavčania, ale aj zvyšok Slovenska už dobre vie, čo ich čaká, keď vystúpia na Hlavnej stanici.

Ale predstavte si, že ste prišli zo zahraničia, kde ste sa dopočuli, že Bratislava je krásne, moderné mesto ležiace takmer v srdci Európy. Po prvých krokoch na nástupišti sa musíte štípať do ruky, či sa vám náhodou nesníva. Takto nemôže predsa vyzerať vlaková stanica európskeho hlavného mesta.

Prezrite si desať vecí, ktoré určite zahraničným turistom na Hlavnej stanici „nevoňajú“.

1. Socializmus „forever“

Ak príde cudzinec na Hlavnú stanicu s tým, že je to vstupná brána do moderného mesta, ihneď môže byť na pochybách. Architektúra a staré objekty môžu človeka presvedčiť, že zavítal do východnej Európy ešte z čias socializmu.

2. Zdevastovaný priestor

Ruku na srdce, komu sa páči priestor na Hlavnej stanici? Takmer všetko tam vyzerá staro a nepekne. Napomáhajú tomu predovšetkým objekty, ktoré sa vo vnútri stanice nachádzajú už niekoľko desaťročí a nikto ich nie je schopný vymeniť alebo zrekonštruovať. Všetci vieme, nie sú na to peniaze!

3. Nekalé živly

Tento problém nemá iba Bratislava, ale v iných veľkých mestách si s ním vedia lepšie poradiť. Bezdomovci, narkomani a zlodeji nonstop okupujú Hlavnú stanicu, čo určite neujde pozornosti žiadnemu turistovi. Navyše, po niekoľkých minútach na stanici ho určite niekto osloví, kto si vypýta drobné na jedlo. Ďalším problémom je, že spomínaní ľudia radi zaberajú lavičky v okolí a buď si na nich zdriemnu alebo so svojimi kolegami posediačky hlasno a vulgárne diskutujú.

4. Našťastie to pri čítaní necítite

Negatívnym fenoménom vlakovej stanice je určite aj odpudzujúci zápach. Ten našťastie často nezamoruje vstupnú halu a nástupištia, ale prevažne blízke okolie. Napríklad stačí podísť k zastávkam mestskej hromadnej dopravy a nebude žiadnym prekvapením, že ucítite nechutný závan moču.

5. Špina, špaky, smeti

„Ozdobou“ tohto priestoru sú aj špinavé okolité ulice a chodníky. Na asfalte aj po trávniku sa všade povaľujú špaky alebo obaly od potravín. Inak tomu nie je ani tesne pred vstupom do stanice, kde miesto v odpadkových košoch končia smeti na zemi.

6. Odstrašujúce zastávky

Ak turisti pricestujú vlakom do Bratislavy a chcú ušetriť peniaze za taxík, môžu zvoliť presun do iných častí mesta pomocou MHD. No zastávky sú v súčasnosti v dosť dezolátnom stave (okrem teda informačnej tabule, ktorá ukazuje odchod spojov) a navyše v ich blízkosti častokrát cítiť spomínaný zápach.

7. Električka nie je výhra

Z Hlavnej stanice sa ešte nejaký čas dá do centra dostať aj električkou. Aj keď trať nedávno zmodernizovali, zástavka a chodba vedúca do priestorov stanice nevyzerajú veľmi atraktívne. Vo večerných hodinách sa tam môžete akurát tak báť, že vás niekto okradne.

8. Rozbité chodníky

Na presun môžu turisti použiť aj svoje nohy. Ale ten, kto má so sebou veľa kufrov a batožiny by si to mal dvakrát rozmyslieť. Chodníky sú totiž plné dier a výtlkov, čiže ak má niekto kufor na kolieskach, aspoň si zaposilňuje pri udržaní rovnováhy svojej batožiny.

9. Nie je si kde sadnúť

Môže sa stať, že niekto chce na stanici aj prestupovať a tak by si rád niekde posedel. No čakáreň je celkom malá a ľudí je takmer celý deň priveľa. Preto to cestujúci častokrát riešia sedením na schodoch pod informačnou tabuľou príchodov a odchodov vlakov. Rozhodne by mal na stanici pribudnúť ďalší priestor určený na príjemné čakanie na spoj.

10. Stánky s (ne)lákavým tovarom

Okolie a vnútro Hlavnej stanice obklopuje množstvo stánkov prevažne s rýchlym občerstvením. No nevyzerajú veľmi lákavo. Ak príde turista do Bratislavy, možno by očakával v blízkosti stanice, že sa tu bude predávať niečo tradične slovenské. Namiesto toho sa v stánkoch predáva „tradičná bageta a hot dog“.

Prečítajte si tiež: Prestavba Hlavnej stanice v nedohľadne: Mesto chce investorovi vypovedať zmluvu

Hlavná stanica
16
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie