Už tento víkend sa Slovensko zapojí do počítania vzácnych dravcov
Odborníci zaoberajúci sa výskumom a ochranou dravcov sa počas víkendu zapoja do najväčšej koordinovanej akcie - počítanie vzácnych dravcov. Akcia potrvá do nedele.

Počítania dravcov sa zúčastní približne 50 ľudí po celom Slovensku. Výsledky pomôžu pri ochrane druhov. Koordinátorom aktivity na našom území je odborná organizácia so 40-ročnou históriou, Ochrana dravcov na Slovensku.
Počítanie dravcov
Predseda organizácie Jozef Chavko intenzívne pripravuje všetky podklady pre mapovateľov, aby bolo sčítanie perfektne zorganizované a každý vedel kam ísť a čo robiť.
„Od piatka do nedele zameriame svoju pozornosť na orliaka morského, orla kráľovského a sokola rároha. Ide o nesmierne vzácne druhy. Čím viac o nich vieme, tým lepšie môžeme pokračovať v aktivitách na zlepšovanie podmienok na ich hniezdenie či ponuku potravy," informuje Lucia Deutschová, výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku a manažérka projektu LIFE Energia.
Ak sa vám podarí vidieť niektorý z troch druhov od piatka do nedele, váš údaj môžete zapísať do databázy Aves, Birding alebo o ňom napíšte na chavko@dravce.sk.
Orliak morský
"Orliak morský je najväčším dravcom, ktorý u nás hniezdi, s rozpätím krídiel takmer 2,5 metra! Má mohutný zobák a klinovitý chvost – ten je v prípade dospelých vtákov biely. Tieto a ďalšie znaky robia za dobrých podmienok orliaka nezameniteľným s inými dravcami. Tento druh je viazaný na vodu, na jeho pozorovanie sa preto zameriame na vodných plochách. V roku 2016 na celom našom území vyviedlo mláďatá len 12 párov orliaka. Zaujímavé je, že v zime sa počty tohto druhu u nás zvyšujú, pretože sa tu objavujú jedince zo severu – z Poľska, Fínska (až z oblasti Laponska – vo vzdialenosti viac ako 2 000 km) a Estónska,“ dodala Deutschová.
„V prípade orla kráľovského a sokola rároha je zaujímavé, že mladé jedince zimujú často v zahraničí. Dospelé vtáky však veľmi často ostávajú v blízkosti svojho hniezdiska. Práve preto sa pri ich počítaní zameriame na lokality, kde hniezdia a na loviská,“ dopĺňa Deutschová.
Získané výsledky využívajú odborníci pri ochrane lokalít. Ak tu trávia veľa času, znamená to, že je územie vhodné z hľadiska potravy, majú tu kľud a vhodné prostredie.

Ochrana lokalít
"U všetkých druhov platí, že zimné obdobie je u nich časom, kedy si hľadajú partnerov na hniezdenia a vyberajú hniezdiská (napr. orliak v decembri už môže začať so stavbou hniezda, čiže kalendárna zima neznamená pre vtáky automaticky len „prežitie“). Takto nám vlastne vtáky ukážu tie najhodnotnejšie časti krajiny, ktoré si zaslúžia našu pozornosť a ochranu,“ hovorí Roman Slobodník, odborný koordinátor z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Spomenuté druhy dravcov sa stávajú častou obeťou travičov. Zásluhou rôznych projektov sa podarilo zachrániť napríklad sokola rároha pred úplným vyhynutím, vytvoriť nové hniezdne možnosti a zlepšiť dostupnosť potravy.
„Vďaka spolupráci všetkých energetických spoločností sa uplatňujú opatrenia aj na elektrických vedeniach, umožňujúce vtákom bezpečne dosadnúť na stĺpy a preletieť ponad vedenie.“
Sčítanie dravcov sa realizuje aj v rámci územia projektu LIFE Energia, ktorý priniesol riešenie nárazov vtáctva do elektrických vedení v podobe inštalácie prvkov na zvýšenie viditeľnosti. Vtáky si tak drôty všimnú v dostatočnom predstihu a nadletia ich, čím sa predíde vážnym zraneniam, alebo úhynu.
Projekt LIFE Energia podporila Európska únia v rámci programu LIFE. Monitoring dravcov sa realizuje vďaka programu 3D od ZSE, ktorý podporila Západoslovenská energetika, a. s.
