Správy

Nájsť vhodného darcu je ťažké. Na transplantáciu kostnej drene čaká v bratislavskej v Detskej fakultnej nemocnici asi 20 detí

Nájsť vhodného darcu krvotvorných buniek v rodine detského pacienta nie je podľa lekárov jednoduché. Vplýva na to z viacerých faktorov.

Ilustračný obrázok k článku Nájsť vhodného darcu je ťažké. Na transplantáciu kostnej drene čaká v bratislavskej v Detskej fakultnej nemocnici asi 20 detí
Zdroj: TASR

„Jedným z nich je pokles počtu detí v rodine v ostatnom období,“ povedala lekárka Ivana Boďová z detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch.

Boďová pracuje v nemocnici na špeciálnom pracovisku, Transplantačnej jednotke kostnej drene, ktorá je jediným miestom na Slovensku s výkonom transplantácie do 18 rokov. Podotýka, že pacienti sú čoraz viac odkázaní na nepríbuzenských darcov.

Na transplantáciu krvotvorných buniek aktuálne čaká 20 detí. Podľa slov Boďovej lekári hľadajú darcu najprv medzi súrodencami, tí však môžu byť nevhodní, alebo ich pacient nemá. Potom začnú lekári pátrať po nepríbuzenskom darcovi v medzinárodných registroch darcov krvotvorných buniek.

Počet takýchto transplantácií podľa nej z roka na rok narastá. Tento rok ich lekári v nemocnici vykonali 14, z toho v deviatich prípadoch išlo o nepríbuzenských darcov. Na problematiku transplantácií kostnej drene u detí treba podľa nej upozorniť.

Informácie o tomto procese poskytujú aj rodičia chorých detí z neziskovej organizácie Smile. „Z komunity rodičov vychovávame ambasádorov. Tí potom pomáhajú iným rodičom detí, ktoré na transplantáciu čakajú, alebo sú po nej,“ uviedla Ľudmila Hurajová z organizácie. V detskej nemocnici by chceli rodičia dlhodobo hospitalizovaných detí vybudovať takzvanú socializačnú miestnosť, aby sa tam mohli stretávať.

„Za týmto účelom bola zriadená verejná DMS zbierka. Možno do nej prispieť sumou dve eurá, a to zaslaním SMS správy s textom DMS POMAHAME na číslo 877,“ dodala.

Transplantačná jednotka kostnej drene funguje v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave už 20 rokov. Do dnešného dňa tam lekári urobili celkovo 332 transplantácií krvotvorných buniek. V priemere tak ročne ide o 15 až 20 pacientov, ktorí trpia závažnými onkologickými ochoreniami, ako je leukémia, myelodysplatický syndróm či lymfómy.

Prečítajte si tiež: Na detskej neurologickej klinike pribudli nové postieľky

Foto: Ilustračné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM