Aktualizované Správy

FOTO: Tisíce ľudí opäť vyšli do ulíc: Nespokojnosť s vládou, politikmi a nedôvera polícii

Sedem mesiacov po prvých jarných protestoch Za slušné Slovensko vyšli v troch slovenských mestách tisíce ľudí do ulíc. Ich požiadavky sú staronové.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Tisíce ľudí opäť vyšli do ulíc: Nespokojnosť s vládou, politikmi a nedôvera polícii
5
Galéria
Zdroj: TASR

Pochod sa začal o 19.00 h na Námestí SNP a pokračoval cez Palisády k budove Národnej rady (NR) SR. Organizátori akciu zvolali, lebo ich požiadavky stále neboli splnené, pretože objednávateľ vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nie je známy. Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) podľa nich stále nedokázala obnoviť dôveru v štát.

Po niekoľko mesačnej prestávke sa v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach konali piatok podvečer protesty Za slušné Slovensko s podtitulom „Nikam neodchádzame“.

Nič k lepšiemu

Organizátori vyhlásili, že vnímajú štvrtkový zásah polície ako krok vpred a veria, že bude viesť k dolapeniu vrahov. „Jedným dychom však dodávame, že je kľúčové, aby sme poznali objednávateľov tejto ohavnej vraždy,“ zdôraznil jeden z organizátorov Juraj Šeliga.

Organizátori tiež pripomenuli, že od zostavenia vlády Pellegriniho prešlo pol roka, ale nemajú pocit, že by presadil kroky, ktoré by pomohli, aby ľudia opäť začali veriť v štátnu moc.

Opäť spomenuli zametanie káuz pod koberec. Kritizujú ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer-SD) pre kauzu únosu vietnamského občana. Ministerka vnútra ešte v stredu po rokovaní vlády uviedla, že vníma pochod ako prejavenie slobodnej vôle občanov demokratickej krajiny.

„Stojíme pred národnou radou, aby sme dokázali politikom, že oni majú slúžiť nám občanom a nie ‚našim‘ ľuďom,“ vyhlásila ďalšia z organizátoriek Karolína Farská. Šeliga ďalej upozornil na dôležitosť voľby ústavných sudcov, pri ktorej musia byť občania ostražití. Politici chcú podľa neho na ústavný súd dosadiť ľudí, ktorí sú poslušní.

Svetlo nádeje

Pred budovou parlamentu okrem organizátorov vystúpili aj zástupcovia z oblasti kultúry, novinárskej obce či mimovládnych organizácií. Pripomenuli, že má zmysel protestovať, pretože len vďaka verejnému tlaku nastali doterajšie zmeny k lepšiemu.

Podľa odhadov polície prišlo pred budovu parlamentu 4 000 ľudí. Jedným z dôvodov iniciovania protestov bolo nedostatočné informovanie verejnosti a naťahovanie vyšetrovania vraždy Kuciaka a jeho snúbenice. Ešte pred pochodom však vo štvrtok zadržali niekoľko podozrivých, z ktorých v piatok obvinili tri osoby za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Počas celého pochodu účastníci svietili lampášmi, mobilmi či baterkami na znak toho, že „svetlo vždy porazí tmu.“

Na pretras prišiel aj predseda parlamentu Andrej Danko. Ľudia ho vysmiali za cirkus okolo jeho rigoróznej práce. Nešetrili ani ministerku školstva Lubyovú za kauzu okolo SAV či jej kolegyňu Matečnú za poľnohospodárske dotácie. „Matečná do basy,“ ozvalo sa z davu.

Kritika sa zniesla aj na hlavu šéfa Mostu-Híd Bélu Bugára, ministerku vnútra Denisu Sakovú a stranu Smer-SD.

Príhovory zazneli aj z úst Doroty Nvotovej, Zuzany Petkovej, Jána Gorduliča, Marián Mitasa, Martina Šimečku a Juraja Benetina. V čele pochodu kráčali organizátori zhromaždenia Juraj Šeliga a Karolína Farská a spolu s ďalšími ľudmi niesli transparent „Postavme sa za slušné Slovensko“.

Hlavnou požiadavkou je napríklad výmena vlády, keďže podľa organizátorov nová vláda premiéra Petra Pellegriniho nič neurobila, aby obnovila dôveru v štátnu moc, nezávislosť polície, prokuratúry či súdnictva.

protestný pochod Za slušné Slovensko v Bratislave september 2018
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Bratislava.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM