Nina Táborská Rôzne

Bratislavčania spájajú sily nielen pre Sihoť. Ťažba na ostrove je zatiaľ pozastavená

Aktivisti aj známe tváre vyzývajú k záchrane Sihote, slovenských lesov a riek. Chcú vytvoriť živú reťaz. Medzičasom ministerstvo pôdohospodárstva pozastavilo ťažbu.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavčania spájajú sily nielen pre Sihoť. Ťažba na ostrove je zatiaľ pozastavená
Zdroj: TASR

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná nariadila okamžité zastavenie výrubu stromov na bratislavskom ostrove Sihoť. Ide o významný, strategický a najstarší vodárenský a vodohospodársky zdroj, na území ktorého by Lesy SR chceli podľa plánov na roky 2016–2025 vyrúbať až 50 percent stromov. „Dala som pokyn generálnemu riaditeľovi Lesov SR, aby sa zastavila akákoľvek činnosť, máme na mysli najmä ťažobnú. Musím ale otvorene povedať, že do času, kým nenájdeme spoločné riešenie,“ povedala na dnešnom brífingu ministerka.

Spoločné riešenie bude rezort pôdohospodárstva hľadať spolu s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS) a hlavným mestom. O možných variantoch a konkrétom riešení je podľa nej zatiaľ predčasné hovoriť. Podľa ministerky je už nariadené vypracovanie analýzy danej situácie, na ktorej by sa mali podieľať nielen Lesy SR, ale aj všetky kompetentné inštitúcie. „Snáď tí, ktorí majú k tomu čo povedať, odborníci na lesy, vodu a životné prostredie, vyberú riešenie v prospech tejto lokality,“ doplnila Matečná.

Rozsah výrubu

Predmetom nielen dnešného rokovania ministerky s predsedom predstavenstva BVS Zsoltom Lukáčom priamo na ostrove Sihoť je predovšetkým prehodnotenie plánovaného rozsahu výrubu v ochrannom pásme prvého stupňa vodárenského zdroja na roky 2016–2025. Ten štátne lesy odôvodňujú najmä poškodenými a spráchnivenými stromami a plánovanou výsadbou nových mladých stromov. Prioritou ministerstva je totiž zachovanie ekologickej stability územia tak, aby v žiadnom prípade neboli ohrozené vodné zdroje.

Pozastavenie výrubu a aktuálne kroky ministerstva pôdohospodárstva v tejto veci víta aj samotná BVS. „Je veľmi dôležité, aby sme vodný zdroj, ktorý je na Sihoti, primerane chránili a zabezpečili jeho funkčnosť. Vítame, že z pohľadu ťažby bola zastavená akákoľvek činnosť a budú rozmyslené kroky, akým spôsobom bude táto ťažba realizovaná, ak vôbec realizovaná bude,“ konštatoval predseda predstavenstva BVS Zsolt Lukáč. Zároveň vyjadril nádej, že opatrenia, ktoré budú viesť k neodplaveniu ostrova, budú realizované a účinné. Ministerka sa v tejto súvislosti plánuje stretnúť v utorok aj s primátorom hlavného mesta Ivom Nesrovnalom.

Ľudia spájajú sily

Mimovládky aj jednotlivci zatiaľ vyzývajú k záchrane Sihote, slovenských lesov a riek. Na nadchádzajúci piatok a sobotu zorganizovali stretnutie pod názvom „Víkend (nielen) pre Sihoť“, kde chcú na protest vytvoriť živú reťaz. Podujatie začína o 16.00 hodine v záhrade Vodárenského múzea BVS na Riviére v Karlovej Vsi.

„Z programu zatiaľ môžeme prezradiť nasledovné – so svojimi pesničkami vystúpi Dorota Nvotová a odhalíme artefakt Fera Guldana,“ informujú organizátori.

O 17:00 sa začnú ľudia spájať do živej reťaze. „Ak máte zaujímavé fotky krásnych, ale i vyrúbaných stromov, zničených riek, mokradí či iných ekosystémov, prineste vo formáte A3 na tvrdšom podklade, spravíme priamo na mieste improvizovanú výstavu,“ dodávajú.

Akcia bude pokračovať aj v sobotu, napríklad zberom podpisov pod aktuálne petície.

Významné miesto

Ostrov Sihoť sa na účely zásobovania pitnou vodou využíva od roku 1886 pre mestské časti Karlova Ves, Devín a Staré Mesto. Vďaka geologickému zloženiu pôdnych a podložných vrstiev ostrova je voda na ňom ťažená údajne jednou z najkvalitnejších na Slovensku a v strednej Európe.

V súčasnosti sa na Sihoti nachádza 41 studní a 148 kontrolných bodov. Na ostrove platí pásmo hygienickej ochrany prvého stupňa. Vlnu nevôle vyvolali plány Lesov SR, ktoré by v rokoch 2016–2025 chceli vyrúbať 50 percent stromov. Argumentujú pritom nevyhovujúcim a poškodeným stavom drevín a vysadením nových drevín. Proti výrubu spustili občianski aktivisti petíciu za záchranu ostrova.

Čítajte viac: Občianski aktivisti spúšťajú petíciu za ochranu ostrova Sihoť

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM