Komunálne voľby

Zuzana Aufrichtová zasadne na starostovské kreslo v Starom Meste

Urbanistka, bývalá odborná zamestnankyňa magistrátu a súčasná poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja Zuzana Aufrichtová si myslí, že Staromešťanov presvedčila Autentickosť.

Ilustračný obrázok k článku Zuzana Aufrichtová zasadne na starostovské kreslo v Starom Meste
Zdroj: Zuzana Aufrichtová FB

V Starom Meste vystrieda doterajšieho starostu Radoslava Števčíka (nezávislý) urbanistka, bývalá odborná zamestnankyňa bratislavského magistrátu a súčasná poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Zuzana Aufrichtová. Kandidátke s podporou sedemkoalície SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, OKS, Nova, Zmena zdola, demokratická únia Slovenska odovzdalo v sobotných (10.11.) voľbách starostu hlas 36,59 percenta voličov. Uvádza to mestská časť na svojom webe.

Presvedčila autentickosť

Staromešťanov podľa Aufrichtovej presvedčila autentickosť, keďže podľa vlastných vyjadrení je jednou z nich, pozná ich problémy i požiadavky na ich riešenia. Verila ich zdravému úsudku, pričom vnímala ich túžbu po zmene pri správe vecí verejných. „Vážim si to, lebo len veľkorysý prístup prináša priestor pre rozvoj. Voliči ocenili novú tvár a špeciálne si cením, že pochopili odkaz, že obsah je dôležitejší ako obal,“ uviedla Aufrichtová.

Ubezpečila, že doterajšie dobré veci ponechá, nefungujúce zmení. Ako prvé má v pláne pripraviť v spolupráci s poslancami spoločný Staromestský program 2019–2022. „A podľa záväzku danému Staromešťanom pripravíme nové všeobecne záväzné nariadenie na dotačné schémy pre rozvojové projekty v Starom Meste,“ poznamenala Aufrichtová, ktorá chce zároveň pracovať na zadaní pre aplikáciu o činnosti miestneho úradu.

Nové 25-členné miestne zastupiteľstvo takmer „ovládnu“ politickí nominanti, keďže nezávislým kandidátom sa v poslaneckom zbore ušli tri miesta.

Volebná účasť bola 43,35 percenta

Z poslaneckých zoskupení sa do miestneho parlamentu prebojovalo pravicové zoskupenie siedmich strán a hnutí podporujúce aj novú starostku a koalícia Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia, ktorá stojí aj za novým primátorom Matúšom Vallom. Pomer medzi zoskupeniami je takmer vyrovnaný, sedemkoalícia má len o dvoch poslancov viac, keď sa z jej radov do zastupiteľstva prebojovalo dvanásť poslancov.

Miestne zastupiteľstvo sa obnoví z menej ako polovice. Poslanecký mandát obhájilo 14 doterajších poslancov, vrátane troch poslancov NR SR Ondreja Dostála, Petra Osuského a Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Spomedzi jedenástich nových tvári sa prebojovala napríklad Dana Kleinert. Prevahu budú mať muži, ktorých bude v zastupiteľstve sedieť 16, žien bude deväť.

V Starom Meste si volili zo siedmich kandidátov na starostu, 25 kandidátov na miestnych poslancov a štyroch kandidátov na mestského poslanca. Volebná účasť v Starom Meste bola 43,35 percenta.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM