Rôzne Správy

Župa našla riešenie ohľadne rekonštrukcie Špitálskej. Tá by mohla byť hotová do 15. novembra

Električkovú trať na Špitálskej ulici dokončia bez plánovanej zastávky. Taký je plán Bratislavského samosprávneho kraja.

Ilustračný obrázok k článku Župa našla riešenie ohľadne rekonštrukcie Špitálskej. Tá by mohla byť hotová do 15. novembra
6
Galéria
Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Nová električková trať na Špitálskej ulici môže byť hotová v polovici novembra. Župan Pavol Frešo sa totiž dohodol s obyvateľmi domu, ktorí nesúhlasili s výstavbou novej zastávky pred ich domom. Výstavba zastávky sa odkladá a už by nemalo nič prekážať v rekonštrukcii samotnej trate. Bratislava24.sk informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Máme záujem, aby električková doprava v Bratislave bola obnovená. Preto sme sa dohodli aj s dopravným podnikom a ďalšími aktérmi, že v žiadnom prípade na tom mieste zastávka viedenského typu nebude. Zároveň ideme napísať list na magistrát, že si berieme naspäť kompetenciu rozhodovať o zastávkach. Pokiaľ rozhodujeme kdekoľvek o zastávke, tak nemôžeme ignorovať, keď je niekde výjazd z vnútrobloku,“ vysvetlil Frešo.

Dopravný podnik medzitým pokračuje v tzv. zabezpečovacích prácach na trati z dôvodu zamedzenia havárie. „Ak by sa totiž nepokračovalo v rekonštrukcii, hrozili by s blížiacim sa zimným obdobím nenávratné škody na samotnej stavbe i vozovke a budovách v jej blízkosti, vrátane možného rizika narušenia statiky okolitých budov. Rovnako tak hrozia havárie napájaní elektrických vedení v súvislosti s energetickým preťažením, ktoré môžu nastať pri dlhodobom presune trás električiek cez Obchodnú ulicu,“ vysvetlil Ladislav Csáder, riaditeľ Odboru dopravy BSK.

Zastávka zatiaľ nebude

Župe záleží na tom, aby sa čas rekonštrukcie električkových koľají zbytočne nepredlžoval, aby električková trať bola zrekonštruovaná čo najskôr, bola k dispozícii všetkým občanom, a aby skvalitnila život a dopravu v Bratislave. Práve preto sa po dohode zainteresovaných rozhodlo, že zastávka sa v súčasnosti stavať nebude. O jej umiestnení sa rozhodne neskôr. Tým sa uvoľnila cesta na rekonštrukciu trate, s ktorou všetci súhlasia. Práce na stavenisku by sa mali skončiť do 15. novembra.

“Minulý týždeň sme mali sedenie so stavebníkom, kde sme ho požiadali o dodanie energetického presného prepočtu, čo sa týka napájania a ďalej odborného posudku o tom, či hrozí zatopenie alebo teda podmáčanie okolitých stavebných konštrukcií. Máme to sľúbené do konca týždňa. Následne vydáme písomné stanovisko, ktorým bude dodávateľ v zmysle zákona krytý jeho postup prác,“ doplnil Csáder.

BSK oznámil v piatok 6. októbra začatie nového stavebného konania na rekonštrukciu líniovej stavby „Oprava električkovej trate na Špitálskej ulici“, ktoré na základe prepracovanej projektovej dokumentácie, nezahŕňa novú zastávku Mariánska smer centrum, ale rieši len električkovú trať a rekonštrukciu existujúcej zastávky Mariánska smer Americké námestie.

Rekonštrukcia trate na Špitálskej
6
Galéria
Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM