Rôzne

Župa by zvýšením nezdaniteľnej časti dane stratila 5 miliónov, chýbali by školám

BSK chce, aby navrhovatelia novely jej definitívne znenie najskôr prediskutovali so zástupcami samosprávnych krajov, ale aj miest a obcí, ktorých sa návrh tiež negatívne dotýka.

Ilustračný obrázok k článku Župa by zvýšením nezdaniteľnej časti dane stratila 5 miliónov, chýbali by školám
Zdroj: www.bratislavskykraj.sk

Prijatie novely zákona o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, ako ho v súčasnosti predložila v NR SR skupina poslancov, by pre Bratislavský samosprávny kraj (BSK) znamenalo stratu príjmov na úrovni 5 miliónov eur ročne. Informovala o tom Lucia Forman, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kra­ja.

Milióny eur

Táto suma pre BSK znamená napríklad financovanie ročnej prevádzky všetkých domovov sociálnych služieb, alebo celej prímestskej autobusovej dopravy počas štyroch mesiacov. A vystačila by župe aj na dva roky zimnej údržby v celom kraji. „Tieto prostriedky by nám jednoznačne chýbali, náš trojročný rozpočet s nimi ráta,“ hovorí riaditeľ Odboru financií BSK Ivan Bošňák.

Župan BSK Juraj Droba považuje poslanecký návrh za populizmus. „Každému kraju chcú zobrať v priemere zhruba šesť miliónov eur bez toho, aby nám to vopred oznámili. Odrazilo by sa to predovšetkým na kvalite služieb, ktoré poskytujeme. Na sociálnych službách, financovaní škôl či opravách ciest. Som rozčarovaný z toho, že navrhovatelia osem mesiacov pred voľbami pretláčajú poslaneckú novelu zákona namiesto toho, aby išli riadne cez vládny návrh zákona, ktorý podlieha medzirezortnému pripomienkovému konaniu,“ neskrýva nespokojnosť Juraj Droba.

BSK sa pripája k výzve Združenia samosprávnych krajov SK8, aby navrhovatelia novely jej definitívne znenie najskôr prediskutovali so zástupcami samosprávnych krajov, ale aj miest a obcí, ktorých sa návrh tiež negatívne dotýka.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM