Správy Samospráva

Zlá správa pre rodičov: Novú škôlku neotvoria, račianska samospráva ale ponúka pomoc

Nová materská škola na Novohorskej v bratislavskej Rači sa v plánovanom termíne neotvorí. Viacerí rodičia preto budú nútení riešiť túto situáciu prostredníctvom súkromnej škôlky.

Ilustračný obrázok k článku Zlá správa pre rodičov: Novú škôlku neotvoria, račianska samospráva ale ponúka pomoc
Zdroj: TASR

Viacerí rodičia preto budú nútení riešiť túto situáciu prostredníctvom súkromnej škôlky, ktorá si však vyžaduje vyššie náklady. Preto chce račianska samospráva týmto rodičom finančne pomôcť. Zámer však musia ešte v septembri schváliť miestni poslanci. TASR o tom informovala hovorkyňa račianskeho starostu Eva Miklánková.

Rekonštrukcia schátranej budovy na rohu Novohorskej a Sadmelijskej ulice a jej kompletná prerábka na materskú školu mala byť pôvodne ukončená ku koncu októbra 2018, pričom škôlka mala začať svoju prevádzku ku koncu roka 2018.

Platobná neschopnosť

Situácia sa podľa mestskej časti skomplikovala z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti stavebnej firmy. „Na základe žiadosti mestskej časti Rača schválilo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka dodatok k zmluve s možnosťou priamych platieb subdodávateľom. A hoci v súčasnosti už opätovne prebiehajú na budove stavebné práce, nová škôlka sa v plánovanom termíne neotvorí,“ uviedla Miklánková.

Rača chce teraz pomôcť rodičom, ktorí s takýmto scenárom nepočítali, a finančne im prispievať na súkromnú škôlku. Mestská časť plánuje na jedno dieťa prispieť formou nenávratného príspevku sumou vo výške 80 eur na dieťa na mesiac, a to v celom období od 1. októbra až do termínu uvedenia novej Materskej školy Novohorská do prevádzky.

Príspevok dostanú rodičia pod podmienkou, ak bol vyjadrený predbežný záujem o Materskú školu Novohorská 1 v období od 23. apríla do 8. augusta 2018 a doručený niektorej z račianskych materských škôl, prípadne na račiansky školský úrad.

Podmienky samosprávy

Podmienkou je aj trvalý pobyt aspoň jedného zo zákonných zástupcov dieťaťa v Rači a že k 15. septembru ich dieťa dovŕši vek tri roky a ešte nedosiahlo školský vek. Potrebné je aj písomné potvrdenie súkromnej materskej školy o prijatí dieťaťa na pobyt v tomto predškolskom zariadení.

„Materiál s návrhom o poskytnutí finančného príspevku na súkromnú škôlku sa bude v najbližších dňoch prerokovávať na pôde školskej komisie a následne ho bude schvaľovať zastupiteľstvo mestskej časti Rača na svojom septembrovom zasadnutí,“ podotkla Miklánková.

Po jeho schválení bude pre rodičov k dispozícii tlačivo na vyplnenie, a to buď k stiahnutiu na webovej stránke Rače, alebo vytlačené na prvom kontakte na račianskom miestnom úrade na Kubačovej ulici.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM