Prezidentské voľby

Záujem bezdomovcov o voľby je v mestských častiach Bratislavy nižší

Počet voličov bez domova je však zatiaľ v bratislavských mestských častiach relatívne nízky. Priebeh volieb je naďalej v mestských častiach pokojný a bezproblémový.

Ilustračný obrázok k článku Záujem bezdomovcov o voľby je v mestských častiach Bratislavy nižší
7
Galéria

Občianske právo voliť sa počas sobotného druhého kola prezidentských volieb rozhodlo využiť aj niekoľko ľudí bez strechy nad hlavou či obyvateľov s trvalým pobytom na miestnom úrade. Ich počet je však zatiaľ v bratislavských mestských častiach relatívne nízky. Uviedli to hovorcovia miestnych samospráv či okrskové volebné komisie.

Nízky záujem o voľby

„Pokiaľ ide o bezdomovcov, tí majú existenčné problémy a zaujíma ich čokoľvek iné a nie, kto bude prezidentom Slovenskej republiky,“ uviedol Martin Petráš, člen okrskovej volebnej komisie na Základnej škole (ZŠ) Dudova. Z celkového počtu viac ako 1 900 ľudí prišlo voliť okolo 50, čo je približne rovnako ako v prvom kole.

Petráš však zdôrazňuje, že nie všetci, ktorí majú zapísaný trvalý pobyt v mestskej časti, musia byť bezdomovci.

Nízky záujem o voľby majú aj obyvatelia s trvalým pobytom na Miestnom úrade Starého Mesta. Podľa Mateja Števoveho, hovorcu staromestskej starostky, prišli voliť len dvaja. „V Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody na Chorvátskej ulici však hlasovalo 74 väzňov do prenosnej volebnej schránky,“ doplnil Števove. V Ružinove odvolilo asi 25 ľudí bez domova.

Priebeh volieb

Priebeh volieb je naďalej v mestských častiach pokojný a bezproblémový. „Voľby majú od rána pokojný priebeh. Najväčší nápor očakávame večer,“ povedala Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu.

Aj v iných mestských častiach očakávajú, že voličov by mohlo pribudnúť neskôr. „Doobeda ich bolo viac ako popoludní. Veľa ale chodí s hlasovacím preukazom a chodíme aj s prenosnými volebnými urnami,“ doplnila Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu. Obdobne je to aj v Novom Meste, kde je podľa hovorcu Mareka Tettingera podobný počet ľudí s hlasovacími preukazmi ako v prvom kole.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie