Samospráva

Základná škola na Pekníkovej ulici nesie meno Ľudovíta Štúra. Prvého muža našej histórie si škola nezvolila náhodne

Základná škola na Pekníkovej ulici v Bratislave je bežným školským objektom uprostred časti rozsiahleho panelákového sídliska Dúbravka. V strede parkovej plochy pred školou sa nachádza pamätník Ľudovíta Štúra. Vzhľadom na tento priestor je dosť mohutný.

Ilustračný obrázok k článku Základná škola na Pekníkovej ulici nesie meno Ľudovíta Štúra. Prvého muža našej histórie si škola nezvolila náhodne
Foto: Eva Viestová

Pozadie pomníka tvoria dva mramorové kvádre. Na nižšom z nich a predsunutom je umiestnená bronzová busta Ľudovíta Štúra v nadživotnej veľkosti, tvarovaná v základných črtách a bez poprsia. Jej autorom je akademický sochár Tibor Bártfay.

Pamätník odhalili 17. októbra 1990 pri príležitosti 175. výročia narodenia osnovateľa našej literárnej reči a škola odvtedy nesie čestný názov Základná škola Ľudovíta Štúra. Tohto prvého muža našej histórie si škola nezvolila náhodne.

Nachádza sa totiž neďaleko hradu Devín, významnej lokality v histórii štúrovského hnutia. Stačí prejsť cez zalesnený kopec, Devínsku kobylu, a hrad Devín je na dohľad.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM