Samospráva

Zákaz parkovania na chodníkoch v Bratislave: DESIATKY šoférov dostali pokuty!

Za prvý viac ako týždeň, odkedy začala platiť tzv. chodníková novela, riešila Mestská polícia v Bratislave vyše 830 prípadov. Blokovú pokutu dostalo takmer 90 vodičov, zvyšné prípady boli riešené napomenutím.

Ilustračný obrázok k článku Zákaz parkovania na chodníkoch v Bratislave: DESIATKY šoférov dostali pokuty!
Zdroj: Polícia SR - Bratislavský kraj

Pre TASR to uviedla z bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová. Hlavné mesto už vopred avizovalo, že v menej závažných prípadoch bude neoprávnené parkovanie spočiatku riešené napomenutím, nie sankciou, aby si na nové pravidlá obyvatelia zvykli.

„Každá zásadná zmena si vyžaduje aj zmenu dlhé roky zaužívaných návykov, čo, prirodzene, môže trvať nejaký čas. Aj preto sme hliadky inštruovali, aby k motoristom, ktorí ponechajú vozidlá na chodníkoch, pristupovali v prvých dňoch miernejšie a priestupky riešili prednostne formou napomenutí,“ skonštatovala Krajčovičová.

Pri každom priestupku policajti podľa nej prihliadajú na jeho závažnosť, najmä na spôsob jeho spáchania, na jeho následky či na samotného priestupcu. Je teda výhradne na nich, akou formou sa dopravné porušenie rozhodnú riešiť. Pri vážnejších alebo opakovaných porušeniach však volia sankcie v podobe finančnej pokuty.

Najhoršia lokalita

Najčastejšie sú hliadky privolávané k autám parkujúcim na chodníkoch v Ružinove a Novom Meste, najmä v oblasti Kramárov. V rámci Nového Mesta sú jednými z najvyťaženejších lokalít Limbová a Mikovíniho ulica, V Ružinove napríklad Jakabova či Slowackého ulica. Najmenej hlásení (prípadne žiadne oznamy) prijíma polícia z okrajových častí Bratislavy, v ktorých sú sústredené prevažne rodinné domy. Ľudia tam na parkovanie využívajú zväčša vlastné dvory, čím nedochádza k masívnemu parkovaniu na chodníkoch.

Situáciu s parkovaním vozidiel na chodníkoch mestská polícia denne sleduje a priebežne vyhodnocuje. „V prípade, ak sa napomenutia minú účinku a vozidlá budú aj naďalej vo veľkom množstve zaberať chodníky chodcom, pristúpime k ráznejšiemu riešeniu motoristov,“ pripomenula Krajčovičová.

Využívať sa budú inštitút objektívnej zodpovednosti, keď príde majiteľovi vozidla pokuta na adresu trvalého pobytu, blokovacie zariadenia, tzv. papuče a v niektorých prípadoch aj odťahy vozidiel.

Zákaz parkovania na chodníkoch platí od 1. októbra celoplošne. Výnimkou sú len úseky, na ktorých to umožní príslušné dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Parkovať na chodníkoch môžu aj naďalej bicykle, kolobežky (aj s pomocným motorčekom) a motocykle, pri ktorých ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

KLIKNITE aj na tieto články:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479