Ilustračný obrázok k článku Zahral si vo filme s Nicole Kidman: Známy moderátor je teraz Osobnosťou Bratislavy
11
Galéria
Zdroj: archív Romana Bomboša

Zahral si vo filme s Nicole Kidman: Známy moderátor je teraz Osobnosťou Bratislavy

Bratislava spoznala svoje Osobnosti za rok 2020. Laureátom sa stal aj dlhoročný hlas Slovenského rozhlasu, moderátor Roman Bomboš.

Eva Sládková Rôzne Správy
Eva Sládková Rôzne Správy

Zahral si vo filme s Nicole Kidman: Známy moderátor je teraz Osobnosťou Bratislavy

Bratislava spoznala svoje Osobnosti za rok 2020. Laureátom sa stal aj dlhoročný hlas Slovenského rozhlasu, moderátor Roman Bomboš.

Ilustračný obrázok k článku Zahral si vo filme s Nicole Kidman: Známy moderátor je teraz Osobnosťou Bratislavy
11
Galéria
Zdroj: archív Romana Bomboša

Osobnosťami Bratislavy sa tento rok stali futbalová trénerska legenda Jozef Vengloš, spevák Miroslav Žbirka, epidemiológ Vladimír Krčméry a spolu s nimi aj moderátor Roman Bomboš (49). Jeden z najznámejších hlasov verejnoprávneho rozhlasu, ktorý sa kamaráti s mnohými hviezdami hudobného neba.

Máte množstvo hudobných ocenení, ste päťnásobným držiteľom Ceny Zväzu autorov a interpretov, dvojnásobným laureátom Ceny Nadácie otvorenej spoločnosti, máte niekoľko Rozhlasových žatiev, ktoré sú považované za rádiového Oscara, a teraz ste sa stali Osobnosťou BA – kde bude mať táto cena miesto?

Na poličke (smiech ). Mám veľkú zbierku vinylových platní a priateľka mi zakázala nosiť nové kúsky, tak dúfam, že mi nezakáže prichádzať s novými oceneniami… Ale vážne. Je to obrovské zadosťučinenie, vnímam to ako zrkadlo poctivej práce.

Patríte k najznámejším hlasom rádia – ako ste sa dostali do rozhlasu?

Keď som bol malý, tak som si na magnetofón nahrával vlastnú Veľkú cenu Eurovízie a uvádzal som pesničky, ktoré som púšťal z gramofónu. Keď som potom o tridsať rokov neskôr vysielal skutočnú Eurovíziu, tak som si povedal, že oblúk sa naplnil. Chvíľu som učil, vyštudoval som totiž slovenčinu a dejepis. Ale stále som sa cítil viac ako žiak, jednak preto, že som učil na gymnáziu, kam som predtým aj chodil, a potom preto, lebo som bol triedny deckám, ktoré boli odo mňa len o pár rokov mladšie. Tak som skúsil šťastie na rozhlasovom konkurze, dali mi nahrať reportáž, tak som zbehol medzi učnice do kaderníctva a dal som sa v priamom prenose ostrihať. Aj s opisom situácie. A asi sa to páčilo, lebo ma nielen vzali, ale reportáž aj odvysielali. V máji som v pyramíde oslávil štvrťstoročnicu.

Ešte vás práca moderátore neomrzela? Boli časy, že by ste uvažovali o niečom inom?

Neomrzela, každé vysielanie ma baví, každé stretnutie s hosťami inšpiruje. Ak by mi niekto v puberte povedal, že sa s mojimi hudobnými idolmi stretnem osobne a porozprávam sa, tak by som mu určite neveril. Ale aj za to vďačím rozhlasu, že mi tieto stretnutia umožnil. A je fajn, že až teraz, v dospelosti, lebo kedysi by som možno len sedel s vyvalenými očami a chcel podpis a teraz už sa viem aj rovnocenne porozprávať.

Je úžasné sedieť doma u Jeana Michela Jarra, v miestnosti, kde vznikli albumy, ktoré ma fascinujú odmalička. Alebo vybavovať Simonovi Le Bonovi z Duran Duran inú izbu v hoteli, lebo mu prekáža hrmot električky pod oknom…

Ste veľkým znalcom hudby, vyznáte sa hádam vo všetkých žánroch a skupinách, čo vás k tejto téme doviedlo?

Hudbu som vnímal odjakživa. Nahrával som si pesničky na kazety, robil vlastné hitparády, počúval platne do zodratia. Roky si pamätám podľa pesničiek, robia mi soundtrack k môjmu životu. Keď sa ma pýtajú, ako viem, že tá a tá pesnička je z roku 1987 tak si to pamätám podľa toho, že som bol vtedy na gymnáziu na zemiakovej brigáde a danú skladbu sme vtedy počúvali.

Viete aj hrať na nejakom nástroji?

Veru nie. Trochu som v mladosti hral na bicie, mali sme aj kapelu, trénovali sme v bývalej skúšobni Tublatanky pri Zimnom štadióne, ale napokon z toho nič nebolo.

rozhovor pokračuje pod galériou

Roman Bomoš s hviezdami II.
5
Galéria
Zdroj: archív Romana Bomboša

Ste Bratislavčan od narodenia – kde ste vyrastali? Ktoré časti mesta máte najradšej?

Okrem Dúbravky som býval asi všade, narodil som sa do centra na Karadžičovej, detstvo a pubertu som prežil v Rači na Komisárkach, býval som na Záhradníckej, v centre na Konventnej, v Petržalke oproti Draždiaku, v Ružinove, teraz som na Miletičovej. Mám rád zelené časti mesta, so psíkom chodíme na potulky po Draždiaku, teraz som si s deťmi obľúbil časť v Petržalke, kde sú bunkre v Kopčanoch. Do Rače sa vždy rád vrátim, no a páči sa mi aj nová štvrť, ktorá vyrastá v okolí Eurovea. Mnohí frflú, že to kazí imidž mesta, ale ja si myslím, že ak sa Bratislava naozaj má cítiť byť metropolou, musí mať aj svoj downtown a mrakodrapy.

Aká je vaša najkrajšia spomienka viažúca sa k Bratislave?

Keď sme s kamarátmi sprevádzali po meste legendárneho hudobníka Jeana Michela Jarra, tak som si neodpustil a ako bývalý dejepisár som mu urobil prehliadku Starého mesta. Ukázal som mu delovú guľu napoleonských vojakov zarytú do steny Starej radnice s tým, že som mu nezabudol pripomenúť, že to tam možno nechali jeho prapredkovia. A potom sme išli na Kamzík, kde si celé mesto pozrel z otáčavej kaviarne.

Ako sa vám v Bratislave žije? Aké je to mesto? Povedzme aj svojim duchom…V ktorom historickom období nášho mesta by ste chceli žiť?

Už som spomenul, že som študoval a chvíľu na gymnáziu aj učil dejepis. A v mladosti som absolvoval niekoľko ročníkov súťaže Poznaj svoje mesto, kde sme chodiac po centre mali možnosť predstaviť si, ako to bolo v dávnych časoch. Určite by som si chcel pozrieť korunováciu Márie Terézie. Vidieť naživo stredovekú architektúru mesta. A potom by som sa chcel vrátiť, čo ja viem, do roku 1982 a z lavičky nenápadne pozorovať, ako na sídliskovom ihrisku hrá malý Roman Bomboš futbal a hokej so svojimi kamarátmi a má celý život pred sebou. Zároveň však vnímam Bratislavu ako mesto, ktoré sa modernizuje. Rastie do šírky i do výšky, ale stále je to môj domov, na ktorý som hrdý. Keď sa zo zahraničia vraciam a vidím v diaľke televíznu vežu na Kamzíku, alebo Hrad, viem, že som doma.

Práve v BA ste sa stretli s veľkými hollywoodskym hviezdami – ako k tomu došlo? Aj ste sa s nimi rozprávali? Ako dopadlo vaše účinkovanie vo filme?

Pred dvoma dekádami sa v Bratislave nakrúcal film Mierotvorca, s Georgom Clooneym a Nicole Kidmanovou. Hral som ruského vojaka, ktorý stráži jadrovú hlavicu. Nakrúcali sme dva dni v kuse, vo dne, v noci. Stovky záberov, kamera chodila okolo hlavy, spredu, zozadu, scénku sme opakovali do nemoty. Tešil som sa na premiéru a v kine som zistil, že vo filme nechali iba záber na moje topánky, asi pol sekundový (smiech). Nevadí, v životopise mám, že som si zahral v hollywoodskom filme s Clooneym!

Čo by ste odkázali našim čitateľom, čo my sami môžeme urobiť preto, aby sa nám všetkým v BA lepšie žilo?

Nefrflime na všetko, nikto z nás nie je stopercentný. A správajme s ak mestu, ako k našej izbe, alebo obývačke, Tiež nestriekate doma na stenu a nehádžete ohryzok na koberec. Bude dobre!

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín