Nina Táborská Rôzne

Z histórie Starej tržnice: Tradícia trhov v Bratislave ožila, do Starej tržnice sa vrátila kultúra a najmä ľudia

Stará tržnica je kultúrnou pamiatkou, ktorá bola roky schátraným a opusteným miestom. Pred troma rokmi sa do nej začal vďaka projektu revitalizácie Starej tržnice vracať život. Dnes sa opäť stala vyhľadávaným miestom a stretávacím bodom pre mnohých Bratislavčanov. Pozrite sa, čím všetkým si prešla.

Ilustračný obrázok k článku Z histórie Starej tržnice: Tradícia trhov v Bratislave ožila, do Starej tržnice sa vrátila kultúra a najmä ľudia
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk

Iné hodnoty

Stará tržnica od svojho otvorenia 1. novembra 1910 plnila funkciu mestskej tržnice celých 50 rokov. Dnes kultúrna pamiatka, ktorá bola projektom kolektívu architektov Dobisz, Laubner a Nechyba, zahŕňala miesta až pre 600 predajcov. A to len na prízemí. Okrem toho bolo súčasťou tržnice aj 26 separátnych obchodných priestorov.

O tom, že v tomto čase vládli celkom iné hodnoty, svedčí napríklad aj fakt, na ktorý upozorňuje OZ Bratislavské rožky – krátko po otvorení Starej tržnice (pred viac ako 105 rokmi), vykázalo vedenie mesta z priestoru tržnice reklamné plagáty. „Zavádzali ľudí a komplikovali upratovanie“. Dnes je v Bratislave nájsť voľnú plochu bez reklamy priam nemožné…

Od roku 1960 slúžila tržnica ako televízne štúdio. Po dobu 22 rokov. Potom patrili priestory rezortu kultúry a v roku 1990 ich získalo mesto späť.

V roku 2008 nechal Starú tržnicu bývalý primátor Andrej Ďurkovský vysťahovať a kultúrna pamiatka začala chátrať. Mesto ju využívalo len občas, počas akcií a podujatí. Až v roku 2013 sa podarilo občianskemu združeniu Aliancia Stará Tržnica priestory získať do prenájmu a začala sa potrebná rekonštrukcia.

Za projektom revitalizácie Starej tržnice teda stojí Aliancia, ktorá ešte v roku 2012 predložila svoje zámery na magistráte hlavného mesta SR Bratislava. Po zapracovaní všetkých pripomienok 7. februára 2013 schválilo mestské zastupiteľstvo prenájom budovy občianskemu združeniu a od tej doby sa Stará tržnica postupne stáva stretávacím bodom kultúry v Bratislave.

Súčasnosť…

Postupom času občasné akcie vystriedali pravidelné trhy, koncerty, rôzne podujatia, výstavy,… Do tržnice sa vrátila kultúra a najmä ľudia.

Otvorila sa tu kaviareň Dobre&Dobré, ktorá pomáha začleniť sa späť do života ľuďom bez domova, vzniklo tu tiež multifunkčné centrum TUTO, ktoré síce len pred časom skončilo, no nahradí ho nový projekt a môžete sa tu napríklad aj naučiť variť vďaka škole varenia Jem iné. Okrem toho sa tu nachádza aj obchod s potravinami.

Obľúbenou tradíciou sa stal aj trh, ktorý každú sobotu v mesiaci priláka nespočetne veľa ľudí. Sezónne potraviny, pochúťky vyrobené a vypestované farmármi a malovýrobcami z okolia Bratislavy, čerstvé pečivo, koláče, domáce džemy, voňavá káva a iné špeciality. Trh-Piac-Markt si nepochybne našiel svoje miesto v kalendári bratislavských podujatí. Svojím konceptom približuje mesto k vidieku a predstavuje alternatívu k nákupným centrám.

Prečítajte si tiež: Ako sa s Bratislavským hradom a podhradím pohral čas? Jedinečné obrázky vás prenesú v čase

Stará tržnica
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM