Rôzne Správy

Vzácne a krásne mokrade sú ohrozené a MIZNÚ: Neraz ich zasypávajú kvôli VÝSTAVBE

Z hľadiska prírodného významu vzácne mokrade sú jedny z najdôležitejších ekosystémov v boji s klimatickou zmenou.

Ilustračný obrázok k článku Vzácne a krásne mokrade sú ohrozené a MIZNÚ: Neraz ich zasypávajú kvôli VÝSTAVBE
Zdroj: Mestské lesy v Bratislave

Mokrade patria k najohrozenejším ekosystémom na Zemi a miznú trikrát rýchlejšie ako lesy. Poukázala na to Štátna ochrana prírody SR pri príležitosti Svetového dňa mokradí, ktorý bol vo štvrtok (2. 2.).

Zmena klímy

Mokrade plnia podľa ŠOP dôležitú funkciu a sú pre človeka a ekosystém prospešné. „Sú schopné filtrovať vodu a vytvárať jej zásoby, slúžia ako ochrana pred búrkami a povodňami, dokážu ukladať uhlík a viažu na seba bohatú biodiverzitu,“ poukazuje.

Znehodnotenie mokradí spôsobuje podľa ŠOP najmä ľudská činnosť, ktorej vplyvom sú zámerne vysušované a zasypávané pre pestovanie plodín, pastvu a výstavbu. Mokraďové ekosystémy poškodzuje tiež znečistenie vody a nadmerný rybolov, ako aj šírenie inváznych druhov.

V dôsledku úbytku mokradí je 25 percent mokraďových druhov vystavených vyhynutiu.

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife tvrdí, že ochrana mokradí naberá čoraz akútnejší rozmer aj v súvislosti so zmenami klímy. Takmer 90 percent mokradí na svete je degradovaných a ich obnova je pre ľudstvo kľúčová.

Je nevyhnutné uvedomiť si dôležitosť mokradí v krajine, ako aj prístup k obhospodarovaniu krajiny. Fungujúce mokrade v krajine dokážu zadržať životodarnú vodu, spomaliť jej odtok a zaistiť jej dostatok aj na obdobia sucha,“ uviedla ornitologická spoločnosť.

Mokrade v Bratislave

Mokrade v poľnohospodárskej krajine sú podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia dôležitým centrom života pre miestnu faunu, chodia do nich loviť brodivé vtáky, vyvíja sa tam hmyz a obojživelníky. V lete pomáhajú udržiavať vlahu na okolitých poliach a tým aj zlepšovať kvalitu dopestovaných plodín.

Mokrade dokážu tiež absorbovať obrovské množstvá uhlíka a ukladať ho.

Sú to jedny z najdôležitejších ekosystémov v boji s klimatickou zmenou, efektívnejšie sú už iba zdravé lesy vo vrcholových klimaxových štádiách, avšak takých veľa nezostalo,“ povedala Andrea Froncová z BROZ.

Foto je ilustračné, zachytáva mokraď v Bratislavskom lesoparku.

Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM