Rôzne

Výstavba R7 by podľa Bratislavskej župy mala začať čo najskôr. Dopravná situácia v regióne je neudržateľná

Cesta I/63 medzi Bratislavou a Dunajskou Lužnou je jednou z najvyťaženejších v bratislavskom regióne. Riešením tejto neudržateľnej dopravnej situácie je výstavba rýchlostnej komunikácie R7, ktorá pomôže najmä obciam Podunajské Biskupice, Rovinka, Dunajská Lužná a Šamorín.

Ilustračný obrázok k článku Výstavba R7 by podľa Bratislavskej župy mala začať čo najskôr. Dopravná situácia v regióne je neudržateľná
Zdroj: TASR

Hoci nie je projekt v kompetencii Bratislavskej župy, BSK urobil všetko pre najskorší začiatok výstavby. Počas protestu zároveň vyzval vládu, aby vyčlenila financie a urýchlene začala s výstavbou R7.

„Bratislavská župa sa už dlhodobo venuje riešeniu neúnosnej dopravnej situácie z Dunajskej Lužnej do hlavného mesta po ceste I/63. Všetky naše snahy v tejto oblasti smerovali k tomu, aby sme boli nápomocní pri získavaní rôznych povolení, v predprípravnej fáze sme viedli rokovania s obcami aj obyvateľmi. Uvedomujeme si, že to nie je v kompetencii BSK, no budeme maximálne nápomocní a koordinovať jednotlivé kroky pri získavaní stavebného povolenia,“ povedala podpredsedníčka Gabriella Németh na stretnutí v Dunajskej Lužnej, kde sa konala protestná akcia proti neúnosnej dopravnej situácií a urýchlenú výstavbu R7.

„Budeme naďalej nápomocní Národnej diaľničnej spoločnosti a ministerstvu dopravy, aby výstavba R7 mohla začať čo najskôr. Zároveň sme dnes vyzvali vládu, aby do budúcoročného rozpočtu vyčlenila finančné prostriedky na zahájenie výstavby R7. Stavebné povolenie by mohlo byť vydané koncom roka 2015,“ dodala Gabriella Németh. Samotná výstavba by mala trvať dva roky.

K postupnému zlepšovaniu dopravnej situácie v BSK prispelo podľa Gabrielly Németh aj rozšírenie Ulice svornosti, na ktorom sa podieľali župa, štát, mesto aj mestská časť, ale aj to, že kraj zabezpečil územný plán, v ktorom je zapracované trasovanie R7.

V súčasnosti využívajú motorizovaní obyvatelia cestu I/63, po ktorej prejde denne vyše 25-tisíc áut, čo je kapacita diaľnice, cesta však svojimi technickými parametrami nevyhovuje aktuálnemu dopravnému zaťaženiu, a preto je R7 nevyhnutná.

Výstavba R7 je jedným z dlho očakávaných projektov. Vlani, po 10 rokoch získal projekt územné rozhodnutie. Predpokladané náklady sú 1,5 miliárd eur.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM