han Kultúra

VÝNIMOČNÁ Viva Musica! Pripravte sa na 15 koncertov na 13 miestach v Bratislave

Celkovo 15 koncertov klasickej hudby v podaní špičkových domácich i zahraničných umelcov prinesie počas celého leta na 13 miestach v Bratislave festival Viva Musica!.

Ilustračný obrázok k článku VÝNIMOČNÁ Viva Musica! Pripravte sa na 15 koncertov na 13 miestach v Bratislave
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Pestrá dramaturgia s dôrazom na klasiku a všetky jej odtiene bude doménou aj 19. ročníka,“ uviedla na tlačovej konferencii Janka Kubandová, riaditeľka festivalu. Jeho hlavnou novinkou je práve počet koncertov, ktoré organizátori oproti minulému roku takmer zdvojnásobili.

„Predstaví sa viac ako 160 umelcov z ôsmich krajín. Výraznejšie zastúpenie budú mať českí aj slovenskí umelci,“ poznamenala Kubandová k podujatiu, nad ktorým opäť prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová a bratislavský primátor Matúš Vallo.

Hlavné mesto zažije slovenskú premiéru kanadskej mezzosopranistky Emily D'Angelo, lotyšského huslistu Gidona Kremera s orchestrom Kremerata Baltica i Nocturno v podaní sopranistky Simony Šaturovej a Mareka Kozáka. Nový hudobný projekt s názvom Čo mi otec spieval predstaví Iva Bittová, ktorý nahrala spolu s violončelistom a improvizátorom Anilom Eraslanom. Organizátori ďalej avizujú veľkolepý narodeninový koncert, ktorý na festivale odohrá Peter Lipa.

S jubilujúcim jazzmanom na jednom pódiu vystúpia aj ďalší hudobní hostia v sprievode Orchestra Viva Musica! s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou. Záverečný koncert festivalu bude patriť svetoznámemu českému hudobníkovi, hráčovi na lesnom rohu Radkovi Baborákovi a jeho súboru Orquestrina, ktorý do Bratislavy privezie melódie kultových amerických skladateľov 20. storočia.

Aj v galérii

Kubandová ďalej informovala, že k obľúbeným festivalovým miestam, medzi ktoré patrí Slovenský rozhlas, Veľký evanjelický kostol či nádvorie Starej radnice, pribudli priestory Slovenskej národnej galérie (SNG) a Ponton na Tyršovom nábreží.

„Zároveň sme pridali novú sériu komorných open air koncertov s podtitulom Hudobné záhrady, v rámci nej uvedieme sedem koncertov vo vybraných mestských záhradách,“ dodala s tým, že festival rozozvučí napríklad Lisztovu záhradu, záhradu Domu Albrechtovcov, Barokovú záhradu na Bratislavskom hrade, letnú čitáreň U červeného raka, Medickú záhradu či Sad Janka Kráľa.

„Tieto koncerty sa budú konať v podvečerných hodinách, budú mať neformálny charakter a takmer na všetky z nich bude vstup bezplatný,“ uzavrela.

Festival Viva Musica! sa uskutoční od 29. júna do 17. augusta.

Aj toto vás môže zaujať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM