KAW Správy Samospráva

Vráti sa do Bratislavy kúpeľná atmosféra? Mesto urobilo prvé kroky k záchrane plavárne Grössling

Súčasťou konceptu je aj obnova okolia budovy a revitalizácia parku na Medenej ulici.

Ilustračný obrázok k článku Vráti sa do Bratislavy kúpeľná atmosféra? Mesto urobilo prvé kroky k záchrane plavárne Grössling
26
Galéria
Zdroj: TASR

Je smutné, ako chátra klenot Bratislavy, na ktorý mnohí s nostalgiou spomínajú. Zasvietila však iskra nádeje a stav zaniknutých kúpeľov Grössling by sa mal zmeniť k lepšiemu. Mesto Bratislava totiž vyhlásilo medzinárodnú architektonickú súťaž na ich obnovu.

Knižnica v kúpeľoch

Kúpele, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Vajanského nábrežia a Kúpeľnej ulice, majú byť po obnovení miestom stretnutí a oddychu. Víťaza súťaže vyberie medzinárodná porota v dvojkolovej súťaži návrhov. Vyhodnotenie prvého kola bude v júni a definitívny víťaz bude známy koncom leta. Informovala o tom Marcela Glevická z mestského Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Magistrát a MIB plánujú obnoviť pôvodnú funkciu zaniknutých kúpeľov Grössling, pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít a otvoriť tak celý priestor verejnosti. Okrem obnovy kúpeľnej časti plánujú do oddelenej časti objektu presťahovať časť mestskej knižnice a vytvoriť tak plne verejnú inštitúciu, ktorá bude prístupná pre všetkých.

Inšpirácia zo zahraničia

„Pri prípravách súťaže, ktoré trvali približne rok, MIB dal vypracovať technickú dokumentáciu budovy, 3D zameranie, statický posudok, vlhkostný posudok a s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave pripravil podklady na pamiatkovú obnovu,“ priblížil Gábor Bindics z MIB.

Urobil sa tiež prehľad stredoeurópskych mestských kúpeľov vo Viedni, Berlíne či Budapešti s podobnými tradíciami, ako má Bratislava. „Na základe kultúrno-spoločenských súvislostí sme sa rozhodli pre spoluprácu s odborníkmi z budapeštianskej mestskej firmy, ktorá spravuje kúpeľné zariadenia v Budapešti,“ spresnil Bindics.

Budeme sa kúpať!

Zadanie súťaže počíta v kúpeľoch s kapacitou bazénových plôch pre približne 145 osôb a pre ďalších 70 osôb v saunových plochách. V súťaži sa počíta so zachovaním a revitalizovaním existujúcich sedacích a plaveckého bazénu aj s doplnením o rekreačný interiérový a exteriérový bazén.

Ráta sa aj s kaviarňou, ktorá sa má stať otvoreným priestorom so zónou pre deti a čitárňou dennej tlače a knižných noviniek. Súčasťou konceptu je aj obnova okolia budovy a revitalizácia parku na Medenej ulici.

Budova mestských kúpeľov Grössling je ikonickou stavbou Bratislavy a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Postavili ju v roku 1895 a ako kúpele slúžila Bratislavčanom do roku 1994.

Hlavné mesto uzavrelo v roku 2007 zmluvu o nájme priestorov kúpeľov Grössling so spoločnosťou Synaphea za účelom ich rekonštrukcie. K tej ale nikdy nedošlo, a preto hlavné mesto prevzalo kúpele Grössling späť od nájomcu v roku 2017.

Od roku 2017 boli realizované v objekte sanačné práce. Mesto pod vedením bývalého primátora Iva Nesrovnala následne pripravovalo celkovú obnovu kúpeľov. V zámere pokračuje, avšak po novom, aj súčasné vedenie bratislavskej samosprávy.

Bývalé kúpele Grössling v Bratislave
26
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Bratislava.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM