Ľuba Lesná Rôzne

Vraj mu zatopilo pivnicu: Drevená chatrč ale bola bez pivnice

Až 459 špekulatívnych pokusov o získanie poistného plnenia, na ktoré klientovi nevznikol nárok, zaevidovala od začiatku tohto roka Poisťovňa Generali. Celková výška uchránených finančných prostriedkov predstavuje viac ako 1,4 milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku Vraj mu zatopilo pivnicu: Drevená chatrč ale bola bez pivnice
Zdroj: TASR

Ide o porovnateľný stav ako v minulom roku. Špekuláciám pri získaní poistného plnenia dominuje poistenie vozidiel.
Špekulatívne a nekalé praktiky poisťovňa najčastejšie odhaľuje v oblasti poistenia motorových vozidiel.

- 94 % prípadov pokusu o podvod s poistením áut

- 6 % poistenie majetku a zodpovednosti za škodu

V porovnaní s rokom 2013 sa zvýšil počet špekulatívnych pokusov i hodnota uchránených peňazí pri poistení majetku a zodpovednosti za škodu, ako aj v životnom poistení.

Fingovanie otlčení pri parkovaní

Pri poistení vozidiel sa často vyskytujú nafingované tzv. parkovacie škody. Poisťovňa zaznamenala prípad, keď klient kúpil už poškodené vozidlo v zahraničí a chcel financovať jeho opravu prostredníctvom poistného plnenia z havarijného poistenia. Nahlásil škodu, ktorá mu údajne vznikla pri parkovaní, avšak šetrením poisťovňa zistila, že poškodenia nekorešpondujú s popísaným škodovým dejom.

Podvody s ukradnutými autami

Ďalšou kategóriou častých podozrivých poistných oblastí sú odcudzené alebo stratené autá, o ktorých poisťovňa po hlbšom šetrení zistila, že sa nachádzajú v zahraničí.

Pokusy o podvody aj pri poistení nehnuteľností

S komplikovanými poistnými udalosťami sa Generali stretáva aj pri poistení majetku a zodpovednosti za škodu. Pri šetrení je schopná identifikovať, ako a či vôbec vznikla škoda kvôli zlému počasiu (úder blesku, víchrica a podobne. Kurióznym bol prípad, keď klient nahlásil po povodniach poistnú udalosť, pri ktorej malo prísť k poškodeniu pivnice. Počas obhliadky poisťovňa zistila, že si telefonicky poistil drevenú chatrč na poistnú sumu 33.000 eur a navyše sa v nej ani žiadna pivnica nenachádzala.

Podozriví niekedy aj lekári

Pri životnom poistení poisťovňa eviduje špekulácie najmä pri tzv. mäkkých diagnózach (podvrtnutia kĺbov, natrhnutia šliach, pomliaždeniny).

V podozrivých prípadoch Generali žiadala röntgenové snímky. Poškodení ich buď následne nedoručili, alebo snímky hlásené diagnózy nepotvrdili. Poisťovňa zaznamenala dokonca diagnózy, ktoré neexistujú, alebo ich výskyt nie je možný súčasne s ďalšími nahlásenými zraneniami.

Podozriví z nekalého konania nie sú len konkrétni klienti, ale aj lekári, u ktorých poisťovňa eviduje sporné diagnózy.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM