Alexandra Húsková Rôzne

Viete ako nastupovať s detským kočíkom do MHD?

Dopravný podnik Bratislava pripomína cestujúcim rodičom, ako cestovať mestskou hromadnou dopravou s detským kočíkom. Mali by sa totiž riadiť Prepravným poriadkom a Tarifou MHD v Bratislave. Cestovanie s kočíkom je náročné samo o sebe, prečitajte si teda, čo sa píše v pravidlách.

Ilustračný obrázok k článku Viete ako nastupovať s detským kočíkom do MHD?
Zdroj: TASR

Dôležitým začiatkom je zvládnuť nástup a výstup s kočíkom. Ešte pred pravidlami si teda preopakujme postup. Kočík musí byť vždy otočený rúčkou smerom do vozidla, platí to ako pri nastupovaní, tak aj pri vystupovaní. V športovom kočíku si dieťa určite pripútajte.

Podľa smerníc DPB môžu cestujúci nastúpiť, alebo vystúpiť s detským kočíkom, len s vedomím vodiča. Znamená to, že musíte ešte pred nástupom upozorniť vodiča, že mienite cestovať s kočíkom. Dôvodom je, aby vodič prispôsobil jazdu vozidla prítomnosti kočíka, či invalidného vozíka.

Prepravný poriadok a Tarifa MHD v článku 4 informuje, že vo vozidle sa smie súčasne prepravovať len jeden detský kočík. Vodič však môže výnimočne povoliť prepravu ďalších detských kočíkov, pokiaľ je miesto určené na ich prepravu, priestorovo dostatočné.

Vodič ako oprávnená osoba dopravcu vyhodnotí situáciu a určí, či je možné prepraviť v danom vozidle aj viac detských kočíkov naraz. „Prosíme v tom zmysle cestujúcu verejnosť, aby pokyny vodičov rešpektovala,“ vyjadrila sa Adriana Volfová, hovorkyňa DPB.

Ďalším problémom okrem nenahlásenia kočíka vodičovi, je nastupovanie do vozidla nesprávnymi dverami. Nastúpiť, alebo vystúpiť s detským kočíkom môže cestujúci tými dverami, ktoré sú na to určené a zreteľne označené piktogramom, nakoľko – ako uvádza DPB Bratislava – tieto dvere sú určené priamo od výrobcu z hľadiska bezpečnosti a priestorového riešenia interiéru.

Rovnako je aj v interiéri vozidla piktogramom vyznačený priestor na umiestnenie detského kočíka a bratislavský dopravca prosí cestujúcich, aby v záujme vlastnej bezpečnosti umiestnili kočík, prípadne invalidný vozík v priestore na to vyhradenom.

V premávke totiž môže dôjsť k mimoriadnej udalosti, napríklad k vynútenému brzdeniu alebo dopravnej nehode. Ak cestujúci nastúpia inými dverami a kočík odstavia do priestoru vozidla, ktorý na to nie je učený, ohrozujú nielen seba a svoje dieťa, ale zároveň aj ostatných cestujúcich. Porušujú pritom Prepravný poriadok.

Preprava detského kočíka v druhom vozidle súpravy električky je zakázaná.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM