Rôzne Správy

VIDEO: Synagóga v Senci bude slúžiť ako kultúrna sála. Jej rekonštrukcia pokračuje podľa plánu

Na synagóge je už hotová čelná fasáda vrátane vitrážových okien, vonkajšie lešenie aj kompletná krytina s bleskozvodmi.

Zdroj: Dnes24.sk

Rekonštrukčné práce na Národnej kultúrnej pamiatke Synagógy ortodoxných v Senci pokračujú podľa harmonogramu. Po kontrolnom dni to skonštatovali zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a mesta Senec, ktorí si zároveň pozreli aj výstavbu novej budovy Info pavilónu. Obe budovy by mali byť návštevníkom k dispozícii koncom roka 2020.

Stánok kultúry

„Súčasťou Synagógy ortodoxných v Senci bude aj expozícia dejín židovskej kultúry bratislavského regiónu. Rovnako tak bude Synagóga slúžiť ako multifunkčná kultúrna sála,“ priblížila riaditeľka Odboru kultúry a cestovného ruchu BSK Agáta Mikulová, podľa ktorej tak v Senci vznikne unikátny priestor pre koncerty, prednášky či workshopy.

Na synagóge je už hotová čelná fasáda vrátane vitrážových okien, vonkajšie lešenie aj kompletná krytina s bleskozvodmi. Bolo tiež potrebné spevniť základy synagógy a pripraviť podmienky pre stavbu Info pavilónu. Počas prác robotníci objavili pôvodnú studňu, základy bima a oltár, ktoré už zdokumentoval Krajský pamiatkový úrad.

Bratislavský samosprávny kraj začal synagógu rekonštruovať minulý rok v máji. „Celkové náklady rekonštrukcie a novostavby vrátane sadových a terénnych úprav sú 1.584.091,92 eura a hradené sú z rozpočtu BSK,“ uviedol riaditeľ Odboru investičných činností a verejného obstarávania BSK Pavol Líška.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku a Instagrame.

Rekonštrukcia synagógy v Senci
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM