VIDEO: Kostol Klarisky ponúka zaujímavý umelecký zážitok

Fotografie Francesca Zizolu súvisia najmä so sociálnou a humanitárnou tematikou. Svoju prvú výstavu na Slovensku pomenoval Neprístojný pohľad.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Kostol Klarisky ponúka zaujímavý umelecký zážitok
Zdroj: Francesco Zizola

Výber z tvorby talianskeho dokumentárneho fotografa Francesca Zizolu si môžete pozrieť v kostole Klarisky. Autor sa venuje najmä sociálnej a humanitárnej tematike. Prvú výstavu na Slovensku pomenoval Neprístojný pohľad.

Upozorňuje na konflikty

„Francesco Zizola je oceňovaný fotograf a zakladajúci člen agentúry NOOR. Získal desať cien v prestížnej súťaži World Press Photo v rokoch 1995 až 2016 a aj ďalšie ocenenia. Jeho najnovším úspechom je cena na terajšom filmovom festivale v Benátkach za debutový film o love tuniakov, ktorému sa dlhodobo venuje aj ako fotograf. Má za sebou niekoľko vydaných fotografických publikácií. Pracuje po celom svete, zameriava sa na následky vojnových konfliktov a vo fotografiách prináša silné ľudské príbehy,“ predstavila autora na pondelkovej vernisáži (3.9.) kurátorka výstavy Jana Hojstričová.

„Na záberoch sú ľudia, ktorí mi dovolili fotografovať. Bol som svedkom i sprostredko­vateľom ich utrpenia. Pochopili, že fotožurnalizmus nie je pre mňa len povolaním a stretnutia s nimi zmenili môj život. Za 37 rokov tejto práce rozmýšľam, ako ďalej. Som rád, že veľa mladých ľudí fotografuje a cez sociálne siete upozorňuje na vojnové a iné konflikty v rôznych krajinách. Nikdy neprestanem podporovať dobré médiá, ktoré prinášajú dôležité svedectvá v spoločnosti,“ priblížil autor fotografií, čím zdôvodnil svoje prijatie za člena poroty v tohtoročnej súťaži Slovak Press Photo.

Hrôzy vojny

Zároveň ocenil nádherný priestor pre svoju výstavu, kde dominuje veľkoplošná fotografia ľudí pri kresťanskom kríži, ktorý považuje za symbol pomoci. Na desiatkach ďalších farebných záberoch návštevník spoznáva hrôzy vojen v podobe zničených domov, hladujúcich detí a ďalších obyvateľov bez lekárskej starostlivosti, nedostatku vody či lokality veľkých skládok horiaceho odpadu. Sú z oblasti Sierra Leone, Konga, Sudánu, Etiópie, Angoly, Juhoafrickej republiky, Ugandy, Izraela, Palestíny, Iraku, Kolumbie, Brazílie, Maldív a iných časti sveta.

Výstava potrvá do 23. septembra, je otvorená každý deň od 10. do 18. hodiny.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR