Eva Sládková Rôzne

Sú vo vašom okolí? Tieto merače ukážu, či dýchate škodliviny

Život v Bratislave nie je veľmi zdravý. Dýchame tu znečistený vzduch, na čo aktivisti upozorňujú dlhodobo.

Ilustračný obrázok k článku Sú vo vašom okolí? Tieto merače ukážu, či dýchate škodliviny
Zdroj: ephoto.sk

Najväčším znečisťovateľom ovzdušia u nás je individuálna automobilová doprava a aj preto sa súčasná samospráva snaží obmedziť počet áut v meste. Zavedenie parkovacej politiky má prispieť k častejšiemu využívaniu verejnej dopravy a eliminovať autá v meste.

Alarmujúce zistenia

Už námatkové meranie ovzdušia v Bratislave, ktoré vlani zorganizovala iniciatíva Za čisté ovzdušie, prinieslo alarmujúce zistenia. Aktivisti zistili, že takmer všade sú hodnoty horšie ako to, čo je považované za zdravé mestské ovzdušie. „Práve na jeseň a v zime sa zhoršená kvalita najviac dotýka obyvateľov. Chceli sme tiež poukázať na to, že v Bratislave nie je dostatočne monitorovaná kvalita vzduchu,“ uviedol Dan Kollár z iniciatívy Za lepšie ovzdušie.

Zdravé nosy

Aktivisti sa vtedy zamerali na centrum mesta, no teraz je tu nová iniciatíva, ktorá meria ovzdušie v celej Bratislave. Spoločnosť ochrany spotrebiteľov tu od 10. februára postupne nainštalovala 60 meračov. V rámci kampane Zdravé nosy chcú porovnať ovzdušie v našom meste, vo Varšave a vo Vilniuse.

„Merače sme nainštalovali do každej mestskej časti, hlavne ku križovatkám, dopravným tepnám, k prechodom, ku školám a samozrejme do blízkosti Slovnaftu alebo Volkswagenu,“ vraví koordinátor projektu David Ľudoví Godiška.

Merače
1
Galéria

Švajčiarske laboratórium

Všetky merače do polovice marca pošlú do laboratória v Švajčiarsku, ktoré to vyhodnotí. Koncom marca by sme teda mali presne vedieť, čo dýchame v Bratislave a ktoré mestské časti sú najproblematic­kejšie. Zdravé nosy sú celoeurópska iniciatíva a naše mesto budú aktivisti porovnávať s hlavnými metami Poľska a Litvy, kde takisto nainštalovali 60 meračov. Výsledky chcú potom využiť na kampaň. Plánujú ňou zatlačiť na predstaviteľov samosprávy aj štátu, aby prijímali ráznejšie opatrenia.

Rýchle správy

Najčítanejšie