Rôzne

Veža v Sade Janka Kráľa je vzácnym skvostom

Objaví sa takmer na každej svadobnej či inej fotke z parku. Mnohí tento gotický klenot považujú za altánok. Málokto vie, ako sa do tam dostal.

Ilustračný obrázok k článku Veža v Sade Janka Kráľa je vzácnym skvostom
Zdroj: Dnes24.sk

Veža pôvodne zdobila kostol na Františkánskom námestí. Začiatkom 15. storočia sa skvela nad krížovou chodbou na južnej stene chrámu podľa návrhu Michaela Chnaba.

Obyvatelia mesta v 17. a 18. storočí dobre poznali aj vežový zvon, ktorý sa v nej rozozvučal každé ráno a večer. Statiku veže počas ďalších rokov narušilo niekoľko zemetrasení a hrozilo, že sa zrúti. V roku 1897 ju preto precízne zložili po jednotlivých dieloch, opäť poskladali a preniesli do Sadu Janka Kráľa.

Na mieste pôvodnej gotickej veže postavili jej neogotickú kópiu podľa projektu známeho maďarského architekta Frigyesa Schuleka.

Kamenná nádhera dnes zdobí sad, môžete si ju pozrieť z blízka a aspoň na chvíľu sa v jej tieni preniesť do dávnych čias hlavného mesta.

Vežu viackrát rekonštruovali a zaostáva veriť, že v stave, v akom je dnes, ju uvidíme čo najdlhšie. A nielen my, ale aj ďalšie generácie Bratislavčanov.

Čítajte aj: Bratislavské majálesy: V mesiaci lásky bývalo v hlavnom meste veselo

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie