Adriana Banásová Rôzne

Vajnory ožili v znamení ľudových piesní a zvykov. Počas dožinkov sa ďakovalo za úrodu

V bratislavských Vajnoroch dnes ďakujú za úrodu. Ľudové piesne a zvyky, dobrá nálada, vôňa a chuť sladkých i slaných dobrôt a zábava až do noci.

Ilustračný obrázok k článku Vajnory ožili v znamení ľudových piesní a zvykov. Počas dožinkov sa ďakovalo za úrodu
Zdroj: TASR

To všetko je spojené s Vajnorskými dožinkami, na ktoré sú miestni patrične hrdí. „Sme totiž jediná rázovitá mestská časť, ktorá tradíciu dožiniek ešte zachováva. Po 20-ročnej prestávke sa nám ju pred 12 rokmi podarilo obnoviť,“ povedal starosta Vajnôr Ján Mrva.

Ľudový sviatok

Vajnorské dožinky sú podľa jeho slov ľudovým sviatkom, ktorý sa vždy konal ako poďakovanie Bohu za úrodu. V minulosti sa odovzdával dožinkový veniec majiteľom mláťačiek.

„Dnes je najväčším gazdom v mestskej časti predseda tunajšieho družstva, takže sa mu odovzdá jeden desaťkilový velikánsky veniec. Ten je zložený približne zo 6000 kláskov pšenice,“ uviedol starosta.

Veniec je zdobený tak, aká bola úroda. Tento rok bola podľa miestnych o trochu menšia ako v minulom roku, približne o 10 percent. Podpísali sa pod to najmä vysoké teploty v polovici júla.

Ľuďom to však na dobrej nálade neuberá. Pred obedom sa na ihrisku Pri Struhe začali hrať priateľské futbalové zápasy medzi Vajnormi, Brnom a Rajkou. V Parku pod lipami si rozložili svoje stánky s rozličným tovarom viacerí obchodníci i remeselníci.

Od 14.30 h sa z tohto miesta stalo centrum dnešnej slávnosti. Do tanca i spevu už vyhrávala Vajnorská dychovka, ktorá je jednou z najstarších dychoviek v Bratislavskom kra­ji.

„Budúci rok bude mať 150 rokov,“ upozorňuje Mrva. Len kúsok od pódia, v prezentačnom stánku mestskej časti Vajnory, si môžu návštevníci dožiniek kúpiť tradičnú vajnorskú keramiku či vyraziť vajnorský dukát. Vďaka škole miestnych tradícií môžu mnohí spoznať čaro vyšívania, zdobenia kraslíc, maľovania ornamentov či paličkovania. Pre deti je určená zábava vo forme skákadiel, tvorivých dielní alebo výstavy drobných domácich zvierat.

Alegorický sprievod

„O 15.45 h ožili ulice našej mestskej časti alegorickým dožinkovým sprievodom na čele s mažoretkami, Vajnorskou dychovkou a Vajnorským okrášľovacím spolkom. Pastvou pre oči bude aj bohatý dožinkový veniec,“ predstavuje ďalší program starosta.

Alegorický sprievod má naplánovanú trasu cez ulice Jačmenná, Osloboditeľská a Baničova. Po odovzdaní dožinkového venca je pripravený bohatý kultúrny program až do neskorého večera. Na svoje si prídu milovníci rockovej, ľudovej i modernej hudby.

Podvečer sa vo Vajnoroch opäť pokúsia spoločne vytvoriť nový rekord v dĺžke dožinkového koláča a prekonať ten minuloročný, ktorý mal približne 45 metrov.

„Do súťaže chceme zapojiť vajnorské gazdinky, reštaurácie i všetky organizácie a spolky, ktoré využívajú priestor v novopostavenom kultúrnom dome. Výťažok z predaja koláča totiž chceme využiť na jeho vybavenie,“ dodal Mrva.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM